Cesta

Pokud chceme růst, musíme pro to něco udělat - 02/03/2012

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso na tiskové konferenci © EU

Vedoucí představitelé členských států vyzvali k realizaci opatření dohodnutých na úrovni EU, jimiž se má stimulovat hospodářský růst a tvorba pracovních míst.

„Je nejvyšší čas, aby se ekonomika vzpamatovala z krize a začala opět růst,“ zdůraznil předseda Evropské komise José Manuel Barroso během evropského summitu konaného ve dnech 1. a 2. března.

Členské státy eurozóny již přijímají opatření řešící veřejné zadlužení. Nyní musí kroky sjednané na úrovni EU uvádět do praxe všechny členské státy, dodal Barroso.

V analýze ročního růstu na rok 2012 DeutschEnglishfrançais , která obsahuje soubor hospodářských politik a priorit, Komise doporučuje jednotlivým členským státům kroky, které mají podniknout při realizaci svých národních plánů reforem. Zaměřit by se měly na prioritní oblasti, k nimž patří snížení nezaměstnanosti mladých lidí a zvýšení podpory drobného podnikání.

Objem finančních prostředků pro strategické investice do dopravy, energetiky a vysokorychlostních internetových sítí by se podle předsedy Barrosa mohl zvýšit díky evropským projektovým dluhopisům.

Dohoda na rozpočtových pravidlech

Země EU s výjimkou České republiky a Spojeného království podepsaly 2. března mezivládní dohodu, která stanoví přísnější rozpočtová pravidla pro státy eurozóny.

V účinnost dohoda vstoupí po té, co jí ratifikuje alespoň 12 zemí eurozóny. Dohodou se musí řídi kterákoli země, která k eurozóně přistoupí, tedy ode dne přijetí eura. To neplatí samozřejmě pro státy, které daná pravidla dodržovaly již předtím.

Podle ustanovení dohody musí být rozpočet zemí eurozóny buď vyrovnaný, nebo přebytkový. Země, jejichž rozpočtový deficit překročí 0,5 % HDP, jej budou muset vyrovnat za dohledu ostatních členských států EU.

Uzavření dohody je významnou součástí pokroku Evropské unie v boji proti finanční krizi, jakož i dluhové krizi v eurozóně. Vedoucí představitelé EU chtějí upevněním správy ekonomických záležitostí a stability obnovit důvěru veřejnosti i finančních trhů.

Ostatní témata

Výsledkem summmitu byl rovněž plán vstupu Bulharska a Rumunska do schengenského prostoru.

„Musíme být spravedliví a objektivní,“ zdůraznil v této souvislosti Barroso.

Dalším významných bodem programu bylo přidělení statusu kandidátské země Srbsku. „... je to dobré rozhodnutí, protože poukazuje na to, že členství v EU je i nadále velmi atraktivní,“ poznamenal Barroso.

Více informací o summitu EU (1.–2. března 2012) DeutschEnglishfrançaisportuguês

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy