Cesta

Budování silnější hospodářské unie - 14/12/2011

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso v Evropském parlamentu ve Štrasburku © EU

Dohodu většiny vlád členských států EU o další ekonomické integraci by měly doprovázet kroky k obnovení hospodářského růstu a vzniku pracovních míst, uvedl předseda Komise José Manuel Barroso.

Ve svém projevu v Evropském parlamentu o rozhodnutích DeutschEnglishfrançaisportuguês , ke kterým ve dnech 8.–9. prosince dospěli vedoucí představitelé zemí EU, předseda Evropské komise José Manuel Barroso uvedl, že rozhodnutí 26 z 27 vlád o nové mezivládní smlouvě, jež stanovuje přísnější rozpočtová pravidla, prokázalo jejich ochotu pokračovat v další evropské integraci.

Smlouva by vyžadovala, aby vlády členských států udržovaly vyrovnaný či přebytkový rozpočet. Ty země, které by překročily hranici schodku ve výši 0,5 % HDP, by musely svůj rozpočet opět vyrovnat, a to pod dohledem Komise a ostatních zemí EU.

Smlouva by měla být podepsána v březnu 2012. Představuje důležitou součást reakce EU na světovou finanční krizi a dluhovou krizi eurozóny.

Tato reakce zahrnuje následující kroky:

  • 6 opatření English v zájmu dokonalejšího monitorování rozpočtu a kontroly veřejného dluhu (fungují už od 13. prosince 2011)
  • analýzu růstu v roce 2012 DeutschEnglishfrançais – doporučení týkající se hospodářského růstu, vytváření pracovních míst a veřejných financí s cílem zahájit každoroční šestiměsíční cyklus, během něhož mohou vlády v rámci tvorby svých rozpočtových a hospodářských politik využívat zkušeností ostatních států EU
  • vytvoření stálého záchranného fondu EU v červenci 2012 (stávající dočasný fond bude fungovat až do poloviny roku 2013).

Vedoucí představitelé zemí EU již brzy rozhodnou o tom, zda poskytnou MMF dalších téměř 200 miliard eur na pomoc zadluženým zemím eurozóny.

V březnu 2012 pak budou jednat o způsobech další rozpočtové koordinace a přezkoumají návrh, podle kterého by eurozóna mohla vydávat společné dluhopisy.

Ekonomický růst a pracovní místa

Předseda Barroso také vyzval k urychlenému přijetí dodatečných opatření ke stabilizaci ekonomiky a vytváření nových pracovních míst, včetně:

  • schválení plánu Evropské komise pro stabilitu a růst DeutschEnglishfrançais
  • provádění stávajících opatření s cílem prohloubit hospodářskou integraci EU (služby, energetika, inovace, internet a dohody o volném obchodu)
  • přijetí návrhů týkajících se malých podniků, zlepšování právní úpravy, daňové reformy a bezpečnosti dodávek energie.

Další informace o Barrosově projevu v Evropském parlamentu 13. prosince 2011 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Další informace o zasedání Rady EU ve dnech 8.–9. prosince 2011 DeutschEnglishfrançaisportuguês

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy