Navigācijas ceļš

Izdevies sekmīgāk apkarot ES budžeta izsaimniekošanu - 03/10/2011

Trīsdimensiju apļa diagramma ar pieciem segmentiem (uz trim grafiku lapām) © Stock/123render

Pateicoties efektīvākai uzraudzībai, iespējams atklāt vairāk gadījumu, kad ES līdzekļi tērēti neatbilstīgi noteikumiem (tostarp arī krāpšanu). Tāpēc izdevies atgūt vairāk naudas programmām, kas paredzētas iedzīvotājiem.

ES dalībvalstu valdības un Komisija kopīgi aizsargā nodokļu maksātāju naudu no izsaimniekošanas. Tāpēc tās dalās ar informāciju, kopīgi atgūst līdzekļus un vēršas pret krāpniekiem.

ES budžeta izlietojums kļūst aizvien vieglāk pārskatāms. Pērn tika ieviesta jauna elektroniska ziņošanas sistēma, un tā jau devusi rezultātus: 2010. gadā vairāk ziņots par gadījumiem, kad līdzekļi tērēti neatbilstīgi noteikumiem.

Tā kā tiek biežāk atklāti aizdomīgie gadījumi, iespējams atgūt vairāk naudas ES budžetam, — kā norādīts pēdējā ikgadējā ziņojumā English , līdz šim izdevies atgūtapmēram 825 miljonus eiro no 1,8 miljarda (2009. gadā šis skaitlis bija 1,5 miljardi eiro).

Tagad Komisija un valdības arī var ātrāk apzināt problēmas un nepieļaut, ka krāpšana vispār notiek.

Daudzos gadījumos saņēmēji vai nu vienkārši kļūdījušies, vai arī apzināti pārkāpj ES noteikumus un saņem vairāk naudas nekā viņiem pienākas. Piemēram, viņi norādījuši, ka projektam veltīts vairāk darba stundu nekā patiesībā, vai arī pārkāpuši konkursa noteikumus. Citos gadījumos notikusi krāpšana, un tas jau ir kriminālnoziegums.

Visos šajos gadījumos ES cenšas naudu atgūt un mācās no pieredzes. Pašlaik tiek apsvērts, vai veikt šādus jaunus pasākumus:

  • uzlabot procedūras, proti, atvieglot krāpšanas gadījumu apzināšanu un krāpnieku vajāšanu. Tas varētu izpausties kā intensīvāka informācijas apmaiņa starp policiju, muitu, nodokļu iestādēm, tiesībaizsardzības iestādēm un citām iestādēm;
  • padarīt skaidrākus krimināllikumus un valstu noteikumus. Problēma ir tāda, ka pašlaik dažādās ES valstīs ir atšķirīgas noziegumu (piemēram, piesavināšanās vai pilnvaru ļaunprātīgas izmantošanas) definīcijas, tāpēc dažās valstīs notiesā ļoti maz pārkāpēju (par ES budžeta izsaimniekošanu notiesāto personu īpatsvars dažādās valstīs ir no 14 % līdz 80 %);
  • dot plašākas pilnvaras ES iestādēm, kas nodarbojas ar krāpšanas apkarošanu. Tas palīdzētu Eiropas Birojam krāpšanas apkarošanai (OLAF) un Eiropas Tiesu sadarbības vienībai (Eurojust) lietas izmeklēt efektīvāk.

Komisija arī apsver, vai būtu jāizveido īpaša ES prokuratūra, kas piemērotu kopējos noteikumus par krāpšanu un citiem noziegumiem.

Savs ieguldījums jādod arī ES dalībvalstīm. Tām būtu efektīvāk jāizmanto jaunā aizdomīgo gadījumu apzināšanas un ziņošanas sistēma. It īpaši tas attiecas uz Īriju, Franciju un Spāniju, — šīm valstīm jāpabeidz jaunās sistēmas ieviešana (pati sistēma sāka darboties pērn).

ES dalībvalstis pārvalda gandrīz 80 % ES budžeta, pārējā nauda ir Komisijas pārziņā.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites