Naršymo kelias

Griežtinama kova su nesąžiningu ES lėšų naudojimu - 03/10/2011

Skritulinė diagrama ant popierių © Stock/123render

Dėl geresnės kontrolės nustatyta daugiau netinkamo ES biudžeto lėšų panaudojimo, įskaitant sukčiavimą, atvejų. Tai reiškia, kad piliečiams skirtoms programoms bus panaudota daugiau atgautų lėšų.

ES šalių vyriausybės ir Europos Komisija kartu atsako už tai, kad mokesčių mokėtojų lėšos nebūtų leidžiamos netinkamai. Vykdydamos šią užduotį jos dalijasi informacija, stengiasi atgauti lėšas ir traukia sukčiautojus baudžiamojon atsakomybėn.

ES biudžeto priežiūra nuolat tobulinama. Pernai įdiegta nauja elektroninė pranešimo sistema jau davė vaisių: 2010 m. gauta daugiau pranešimų apie netinkamai panaudotas lėšas.

Geriau nustatant pažeidimus į ES biudžetą galima sugrąžinti daugiau lėšų – naujausioje metinėje ataskaitoje English pranešama, kad 2010 m. netinkamai panaudota 1,8 mlrd. eurų ES lėšų (2009 m. – 1,5 mlrd. eurų), o iš jų sugrąžinta apie 825 mln.

Europos Komisija ir šalių vyriausybės gali greičiau nustatyti problemas ir iš viso užkirsti kelią sukčiavimui.

Daugeliu atvejų lėšų gavėjai suklysta netyčia arba pažeidžia ES taisykles ir gauna daugiau lėšų nei turėtų. Pavyzdžiui, jie nurodo daugiau darbui su projektu skirtų valandų, nei buvo iš tikrųjų, arba pažeidžia konkurso taisykles. Kitais atvejais lėšos netinkamai panaudojamos dėl sukčiavimo, o tai jau nusikaltimas.

Visais atvejais ES stengiasi lėšas atgauti ir mokosi iš patirties. Naujomis priemonėmis, be kita ko, numatyta:

  • tobulinti procedūras, kad policijos, muitinės, mokesčių, teismų ir kitoms įstaigoms išplėtus informacijos mainų mastą būtų lengviau nustatyti ir traukti baudžiamojon atsakomybėn sukčiautojus;
  • nustatyti aiškesnes baudžiamosios teisės ir nacionalinių taisyklių nuostatas, nes dėl skirtingų tokių nusikaltimų, kaip lėšų pasisavinimas ar piktnaudžiavimas valdžia, apibrėžčių kai kuriose šalyse nuteisiama labai nedaug pažeidėjų (santykis svyruoja nuo 14 % iki 80 % už sukčiavimą naudojant ES biudžeto lėšas);
  • siekti, kad Europos kovos su sukčiavimu tarnybos ir Eurojusto tyrimai būtų veiksmingesti ir taip didinti šių tarnybų vaidmenį.

Europos Komisija svarsto, ar vertėtų įsteigti specializuotą Europos prokuratūrą, kuri sukčiavimą ir kitus pažeidimus nagrinėtų vadovaudamasi bendromis taisyklėmis.

ES šalims taip pat reikia pasiekti, kad esama pažeidimų nustatymo ir pranešimo apie juos sistema būtų veiksmingesnė. Ispanija, Prancūzija ir Airija visų pirma turi užbaigti diegti elektroninę pranešimo sistemą, kuri pradėjo veikti pernai.

ES šalys tvarko apie 80 % ES metinio biudžeto, o už likusią dalį atsakinga Europos Komisija.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos