Ścieżka nawigacji

Ożywienie gospodarcze priorytetem - 02/09/2011

Poprawa zarządzania gospodarką, nowa pomoc dla Grecji i reforma sektora bankowego - to niektóre spośród działań, jakie należy zrealizować, aby zapewnić Europie ożywienie gospodarcze i nowe miejsca pracy.

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso wezwał przywódców krajów UE do szybkiego przyjęcia środków, które pobudzą wzrost gospodarczy i wspomogą kontrolę wydatków publicznych. Podkreślił też potrzebę wprowadzenia nowego programu pomocy dla Grecji i realizacji dalszych reform sektora bankowego.

Środki te dotyczą przede wszystkim:

  • poprawy zarządzania gospodarką - porozumienie w sprawie pakietu wniosków legislacyjnych English umożliwiłoby skuteczniejsze monitorowanie polityki fiskalnej, ułatwiło kontrolę długu publicznego i polepszyło stabilność budżetową
  • wzmocnienia funduszu strefy euro, z którego udzielana jest pomoc krajom w trudnej sytuacji finansowej - rządy krajów UE powinny dotrzymać postanowień porozumienia z 21 lipca English i przyjąć konieczne przepisy, tak aby fundusz zyskał status stałego instrumentu pomocy na wypadek kryzysów finansowych
  • Grecji - trwają prace nad nowym programem pomocy, w który zaangażuje się sektor prywatny; grupa zadaniowa utworzona w lipcu bada, jak można by pobudzić inwestycje w tym kraju przy użyciu środków z funduszy regionalnych UE
  • reformy sektora bankowego UE - wnioski legislacyjne przewidują wzmocnienie nadzoru nad instrumentami finansowymi takimi jak instrumenty pochodne, zaostrzenie zasad w zakresie wykorzystywania informacji wewnętrznych i manipulacji na rynku, a także wprowadzenie ram prawnych dla przypadków ogłaszania upadłości przez banki.

Przewodniczący José Manuel Barroso stwierdził, że Europa podjęła zdecydowane działania, aby dokapitalizować swoje banki. Teraz kraje UE starają się zmusić banki w złej kondycji finansowej do jej poprawy w następstwie wyników lipcowych tzw. stress testów English .

Działania na skalę światową

Na szczycie G20 w Cannes w dniach 3-4 lipca UE zamierza zaproponować europejski podatek od transakcji finansowych. Podatek ten pomógłby w sfinansowaniu proponowanego przez UE budżetu na lata 2014-2020 DeutschEnglishfrançais ukierunkowanego na wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

Przewodniczący José Manuel Barroso zaznaczył też, że UE nadal będzie odgrywać wiodącą rolę w zapewnianiu Libii podstawowej pomocy humanitarnej Englishfrançais i wspieraniu tego kraju na drodze ku demokracji.

Więcej na temat wystąpienia José Manuela Barroso DeutschEnglishfrançaisportuguês

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki