Navigačný riadok

Návrat do školských lavíc - 17/01/2011

Školská trieda s lavicami a čiernou tabuľou © EÚ

Niektorí európski úradníci sa v novom školskom roku vrátia do tried, aby svojich nových "spolužiakov" oboznámili s činnosťami EÚ.

Program "Späť do školy" je určený zamestnancom európskych inštitúcií, ktorí majú záujem vrátiť sa na jeden deň do školského prostredia - podľa možnosti do školy, v ktorej sami raz študovali.

S touto iniciatívou prišlo na začiatku svojho predsedníctva v roku 2007 Nemecko. Komisia tento nápad podporila a nasledujúce predsednícke krajiny v iniciatíve pokračovali. Tento rok je na rade Maďarsko a Poľsko. Do tejto úspešnej iniciatívy sa zapojili aj iné členské štáty, v ktorých školy privítajú svojich bývalých žiakov, ktorí dnes pracujú pre EÚ. Aj účasť škôl, ktoré nemajú v radoch svojich bývalých žiakov úradníkov EÚ, je viac než vítaná.

Iniciatívy sa zúčastňujú pracovníci EÚ bez ohľadu na svoju pozíciu a na jeden deň sa stávajú symbolickými veľvyslancami Únie. Komisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová navštívila na jar 2010 gymnázium v bulharskom meste Elena, kde sa stretla s 13 až 17-ročnými mladými ľuďmi, ktorých zaujímalo predovšetkým to, ako komisárka vníma projekt integrovanej Európy. Komisárka si vypočula ich názory a bola zvedavá, čo pre nich znamená byť Európanmi.

Zámerom programu je dať Európe konkrétnu tvár a priblížiť inštitúcie mladej generácii. Žiaci majú možnosť načerpať informácie o EÚ iným spôsobom, t. j. spoznať ľudí, ktorí sa priamo podieľajú na budovaní Európy. Dokážu tak lepšie pochopiť fungovanie EÚ, jednotlivé politiky či objaviť výmenné programy ako sú Leonardo Da Vinci DeutschEnglishfrançais a Erasmus DeutschEnglishfrançais .

Ak sa chcete dozvedieť viac o krajinách, ktoré sa zúčastňujú tohto programu, kontaktujte miestne zastúpenie Komisie.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy