Cesta

Zpátky do školy! - 17/01/2011

Prázdná školní učebna s klasickou černou tabulí © EU

Evropští úředníci znovu zasedli do školních lavic a diskutovali se žáky a studenty o Evropské unii.

V rámci programu "Zpátky do školy" stráví zaměstnanci evropských institucí jeden den ve škole, do které kdysi chodili.

Tento nápad představila německá vláda v roce 2007 jako zahajovací akci svého předsednictví v Radě EU. Komise celý projekt podpořila a od té doby se do něj postupně zapojují další země, které předsedají Radě Evropské unie. Tento rok je řada na Maďarsku a Polsku. Jelikož tato iniciativa slaví velký úspěch, nezůstávají pozadu ani další země EU a také se chystají přivítat zaměstnance evropských institucí v jejich bývalých školách. Do programu se mohou přihlásit i školy, mezi jejichž absolventy žádný euroúředník nefiguruje.

Programu se účastní evropští úředníci různého věku či postavení, kteří se tak na jeden den stávají vyslanci Evropské unie. Komisařka pro humanitární pomoc Kristalina Georgieva se na jaře roku 2010 vydala do střední školy v bulharském letovisku Elena. Zde se setkala se studenty ve věku od 13 do 17 let, kteří jí kladli mnoho všetečných otázek. Nejvíce je zajímalo, jak komisařka vidí budoucnost EU. I ona naslouchala jejich názorům a zeptala se jich, co pro ně znamená být Evropany.

Češi z řad úředníků evropských institucí se do svých škol vydali 10. května 2010 při příležitosti oslav Dne Evropy. A nebylo to poprvé, co stáli před studenty ve svých bývalých učebnách. První ročník této iniciativy se České republice uskutečnil již o rok dříve, v roce 2009, během českého předsednictví v Radě EU.

Program "Zpátky do školy" se snaží přiblížit evropské instituce mladé generaci. Díky němu mohou mladí lidé poznat EU trochu jinak, jelikož mají možnost se setkat s lidmi, kteří pro Evropskou unii přímo pracují. Fungování Unie si tak mohou snáze představit a porozumět mu, dozvědí se mnoho zajímavého o různých oblastech evropských politik a seznámí se s výměnnými programy, jako jsou Leonardo Da Vinci DeutschEnglishfrançais a Erasmus DeutschEnglishfrançais .

Pokud chcete vědět, zda se vaše země tohoto programu účastní, obraťte se na zastoupení Evropské komise ve vaší zemi.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy