Cesta

Radu EU povede příštích šest měsíců Maďarsko - 03/01/2011

Budova maďarského parlamentu na břehu Dunaje v Budapešti © EU

Od 1. ledna 2011 přebírá Maďarsko po Belgii předsednictví v Radě Evropské unie.

Maďarsko přebírá předsednictví Rady EU poprvé od roku 2004, kdy stejně jako Česká republika vstoupilo do EU. Mezi priority jeho programu patří stabilizace evropské ekonomiky, rozšíření Unie, energetika a integrace romského obyvatelstva.

Maďarské předsednictví začíná v době, kdy oživení ekonomiky v EU stále probíhá nerovnoměrně, a bude proto nutné vyvinout v tomto ohledu další úsilí. V reakci na problémy eurozóny se členské státy dohodly na změně Lisabonské smlouvy, aby mechanismus finanční stabilizace English , který byl vytvořen na pomoc Řecku a Irsku, získal právní podklad. Jedním z cílů nového předsednictví je, aby se jednání v této věci pohnula kupředu.

Maďarsko má také v úmyslu pokročit v oblasti koordinace hospodářských politik členských zemí. Sem patří i zahájení tzv. "evropského semestru", což je šestiměsíční období, během kterého budou návrhy rozpočtů jednotlivých zemí posuzovány na úrovni EU, aby se odhalila případná nerovnováha.

V sociální oblasti chce Maďarsko vytvořit skutečnou evropskou strategii, která by podpořila integraci Romů. Životní úroveň těchto obyvatel by se mohla výrazně zlepšit, pokud by se prostředky EU využívaly efektivněji.

Jednou z nejdůležitějších událostí, která proběhne během maďarského předsednictví, bude summit o energetice. Hlavním cílem tohoto jednání bude zajistit propojení elektroenergetických a plynárenských sítí zemí EU, aby se snížila závislost Unie na ostatních zemích, zejména co se týče dodávek plynu.

Maďarsko chce také prohloubit vztahy EU s Arménií, Ázerbájdžánem, Gruzií, Moldavskem, Ukrajinou a Běloruskem. V květnu 2011 přivítá Budapešť tyto země během druhého summitu tzv. "Východního partnerství".

Maďarsko bude také aktivně podporovat rozšíření Unie, zejména o Chorvatsko, které je kandidátskou zemí od roku 2004 a nachází se v poslední fází přístupových jednání.

Internetové stránky maďarského předsednictví v Radě EU Englishfrançaismagyar

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy