Ścieżka nawigacji

UE i my w roku 2010 - 23/12/2010

Zabawka origami w kolorach flagi europejskiej © Mélanie Heddrich/Patrick Bombaert

Wraz z końcem roku nadszedł czas na podsumowanie osiągnięć. Niektóre spośród inicjatyw UE w 2010 r. przedstawia nam broszura "Europa i Ty".

Trudności, jakie napotkała Grecja i całkiem niedawno Irlandia, wstrząsnęły strefą euro i gospodarką europejską. Unia Europejska zareagowała na nie, oferując obu krajom szybką pomoc finansową, co pozwoliło ochronić wiarygodność wspólnej waluty i przywrócić zaufanie na rynkach. Aby zabezpieczyć stabilność systemu finansowego, Unia stworzyła ponadto nowatorski mechanizm English o wartości blisko 500 miliardów euro i powołała instytucje nadzoru DeutschEnglishfrançais rynków finansowych.

W obliczu kryzysu UE zaangażowała się także w działania na rzecz zatrudnienia: udostępniła 100 mln euro na mikrokredyty dla osób bezrobotnych (pożyczki do 25 tys. euro), które zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Wiosną podróżni zatrzymani na lotniskach z powodu chmury pyłu wulkanicznego mogli otrzymać odszkodowanie oraz pomoc dzięki prawodawstwu europejskiemu w zakresie ochrony praw pasażerów linii lotniczych. Od tego roku pasażerom pociągu i statku przysługują takie same prawa. Oznacza to, że w przypadku opóźnienia pociągu można odzyskać do 50 proc. ceny biletu.

W dziedzinie praw podstawowych - nowe przepisy europejskie pozwalają obywatelom biorącym udział w procesie sądowym w innym kraju UE korzystać z bezpłatnych usług tłumaczeniowych.

Unia Europejska nie zapomniała także o konsumentach: świadczą o tym działania podjęte w zakresie recyklingu urządzeń elektrycznych i elektronicznych czy też prace nad uniwersalnym modelem ładowarki do telefonów komórkowych.

Na arenie międzynarodowej Unia potwierdziła w 2010 r. swoją wiodącą rolę światowego darczyńcy, niosąc pomoc wielu krajom dotkniętym klęskami żywiołowymi lub ekologicznymi. Odegrała także główną rolę w organizowaniu międzynarodowej pomocy dla dotkniętego trzęsieniem ziemi Haïti Englishfrançais.

Broszura "Europa i Ty" w roku 2010

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki