Cesta

Evropská unie a vy v roce 2010 - 23/12/2010

Papírová skládačka s vnitřní stranou v barvách vlajky EU © Mélanie Heddrich/Patrick Bombaert

Brožura "Evropa a vy" bilancuje uplynulý rok a připomíná některé iniciativy, s nimiž v tomto roce EU přišla.

Eurozónu a celou evropskou ekonomiku letos poznamenaly problémy Řecka a nedávné těžkosti Irska. EU zareagovala rychle. Odsouhlasila finanční pomoc těmto zemím, čímž se podařilo udržet kredibilitu společné měny a znovunastolit důvěru trhu. S cílem zajistit finanční stabilitu rovněž vytvořila nový finanční mechanismus English disponující téměř 500 milliardami eur a zavedla orgány dohledu DeutschEnglishfrançais nad finančními trhy.

Kvůli krizi podnikla Unie také kroky podporující zaměstnanost: nasměrovala 100 milionů eur do financování mikroúvěrů (půjček v objemu menším než 25 000 eur) pro nezaměstnané, kteří by chtěli začít podnikat.

Díky předpisům EU o ochraně cestujících v letecké dopravě mohla být cestujícím, kteří na jaře uvízli na letištích vinou sopečného prachu, poskytnuto odškodnění a pomoc. Od letošního roku mají stejná práva i cestující v železniční a lodní dopravě. V případě většího zpoždění vlaků se navíc musí vracet 50 % ceny jízdenky.

V oblasti základních práv byl přijat nový předpis, který občanům, proti nimž je vedeno soudní řízení v některé zemi Unie, přiznává nárok na bezplatný překlad a tlumočení.

EU nezapomněla ani na práva spotřebitelů. Její opatření příznivě ovlivňují každodenní život Evropanů např. v podobě předpisů podporujících recyklaci elektrických spotřebičů a spotřební elektroniky nebo práce na vývoji jednotného typu nabíječky mobilních telefonů.

Ve vnějších vztazích Unie v roce 2010 potvrdila svou roli největšího světového dárce, když poskytla výraznou podporu několika zemím, které postihly přirodní pohromy a ekologické katastrofy. Hrála například klíčovou úlohu v mezinárodní pomoci Haiti Englishfrançais poté, co tuto karibskou zemi postihlo zemětřesení.

Brožura "Evropa a vy v roce 2010"

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy