Ścieżka nawigacji

Powrót do szkolnych ław - 19/08/2010

Pusta sala lekcyjna z tablicą © EU

Unijni urzędnicy wracają do szkolnych ław, aby informować młodzież o działaniach Unii Europejskiej.

Inicjatywa "Powrót do szkoły" umożliwia urzędnikom instytucji unijnych jednodniową wizytę w szkole - w miarę możliwości tej, do której sami uczęszczali.

Pierwsza edycja tego projektu została zorganizowana w 2007 r. przez Niemcy, które objęły wówczas przewodnictwo w Radzie UE, przy wsparciu Komisji Europejskiej. Od tego czasu kolejne kraje sprawujące przewodnictwo w Radzie UE kontynuowały organizowanie tego wydarzenia. W tym roku urzędnicy UE odwiedzą swoje szkoły w 11 krajach. Szkoły z pozostałych krajów UE również mogą zgłosić chęć wzięcia udziału w inicjatywie.

Urzędnicy wszystkich szczebli, którzy odwiedzają szkoły, na jeden dzień stają się prawdziwymi ambasadorami UE. Wiosną komisarz ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgijewa odwiedziła swoją szkołę średnią w Elenie w Bułgarii. Spotkała się z uczniami w wieku od 13 do 17 lat, którzy zadali jej wiele pytań, w szczególności na temat jej wizji Europy. Komisarz z zaciekawieniem słuchała ich wypowiedzi i chciała dowiedzieć się, co oznacza dla nich bycie Europejczykami.

Belgia, która od 1 lipca sprawuje półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, 28 października wyśle belgijskich pracowników Komisji Europejskiej do szkół, do których sami uczęszczali.

Projekt "Powrót do szkoły" ma na celu nadać Europie ludzkie oblicze i przybliżyć instytucje europejskie młodzieży. Daje on uczniom niepowtarzalną szansę do zadawania pytań na temat UE i poznania doświadczeń ludzi, którzy zaangażowani są w realizację projektu integracji europejskiej. Pomaga im lepiej zrozumieć, jak działa UE, poznać różne obszary polityki europejskiej oraz odkryć programy edukacyjne, w których mogą wziąć udział, takie jak Leonardo Da Vinci DeutschEnglishfrançais czy Erasmus DeutschEnglishfrançais .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki