Navigačný riadok

Belgické predsedníctvo: prioritou sú skutočné opatrenia - 01/07/2010

Logo belgického predsedníctva © eu2010.be

Na poste rotujúceho predsedníctva Rady EÚ sa od 1. júla usadí Belgicko, ktoré tak vystrieda Španielsko. Na druhý polrok 2010 naplánovalo ambiciózny program.

Pracovný program Belgicka na nasledujúcich šesť mesiacov tvorí súčasť 18-mesačného programu, ktorý Belgicko pripravilo spolu so Španielskom a Maďarskom. Nové predsedníctvo chce predovšetkým zaručiť zavedenie Lisabonskej zmluvy, ktorá vstúpila do platnosti minulý december a ktorá zjednodušuje rozhodovanie v rámci Európskej únie.

Počas španielskeho predsedníctva Európa riešila pád eura a zvyšovanie verejných dlhov. Nové predsedníctvo sa chce zamerať na obnovu hospodárskeho rastu a zlepšenie hospodárskeho riadenia. Počas nasledujúcich šiestich mesiacov by malo rovnako dôjsť k vytvoreniu nového európskeho orgánu pre dohľad nad finančnými trhmi. Pozrite si celý program DeutschEnglishfrançaisNederlands belgického predsedníctva.

Belgicko je federálny štát s vyše 10 miliónmi obyvateľov, ktorý sa momentálne nachádza v štádiu vytvorenia novej vlády. Jeho nástup na post rotujúceho predsedu Rady EÚ za týchto podmienok vyvolal početné obavy. Predseda odstupujúcej vlády Yves Leterme však aj napriek tomu tvrdí, že Belgicko je pripravené na túto úlohu. Belgický program je výsledkom viac ako dvojročnej práce a teší sa širokej podpore ostatných členských štátov.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy