Ścieżka nawigacji

Belgia u steru: priorytetem są działania - 01/07/2010

Logo belgijskiej prezydencji © eu2010.be

1 lipca Belgia przejęła ster z rąk Hiszpanii, aby w tym półroczu przewodniczyć pracom Rady Unii Europejskiej. Przedstawiła z tej okazji ambitny program na drugie półrocze 2010 r.

Belgijski program prac na te sześć miesięcy jest dostosowany do programu tzw. trzech prezydencji przygotowanego we współpracy z Hiszpanią i Węgrami. Belgia zamierza przede wszystkim zadbać o realizację postanowień traktatu lizbońskiego, który wszedł w życie w grudniu ubiegłego roku. Traktat upraszcza procesy decyzyjne w Unii Europejskiej.

W poprzednim półroczu, gdy przewodnictwo sprawowała Hiszpania, Europa zmagała się ze spadkiem kursu euro i wzrostem deficytu publicznego w wielu państwach. Dlatego też Belgia dąży do wzmocnienia wzrostu gospodarczego i polepszenia zarządzania gospodarką. Belgijski program przewiduje również stworzenie nowej europejskiej struktury nadzoru rynków finansowych. Zobacz pełny program DeutschEnglishfrançaisNederlands belgijskiej prezydencji.

Belgia to państwo federalne liczące ponad 10 mln mieszkańców. Obecnie w kraju tym trwają dyskusje mające doprowadzić do stworzenia nowego rządu. W tych warunkach objęcie przewodnictwa w Radzie UE wywołało pewne obawy. Jednak Yves Leterme - premier, który podał się do dymisji - zapewnił, że Belgia jest przygotowana do pełnienia przewodnictwa. Jej program jest owocem ponad dwóch lat pracy, a w sprawie jego treści panuje szeroki konsensus.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki