Cesta

Belgické předsednictví usiluje o konkrétní výsledky - 01/07/2010

Logo belgického předsednictví © eu2010.be

Po Španělsku přebírá předsednictví v Radě Evropské unie od 1. července 2010 Belgie, která si na druhé pololetí tohoto roku připravila ambiciózní program.

Pracovní program předsednictví pro příštích šest měsíců, který Belgie představuje, tvoří součást 18měsíčního programu, který Belgie vytvořila spolu se Španělskem a Maďarskem (to se stane předsednickou zemí příští rok). Belgie se chce především soustředit na převedení Lisabonské smlouvy do praxe. Tato smlouva, jež vstoupila v platnost v prosinci 2009, zjednodušuje rozhodovací proces orgánů Evropské unie.

Během španělského předsednictví se Evropou šířily obavy z klesající hodnoty eura a vzrůstajícího dluhu veřejného sektoru. Nové předsednictví chce proto znovu nastolit hospodářský růst a zlepšit správu ekonomických záležitostí. Belgické předsednictví rovněž počítá se zavedením nového orgánu EU, který bude dohlížet nad finančními trhy. Plné znění programu belgického předsednictví naleznete zde DeutschEnglishfrançaisNederlands.

Belgie je federací s více než 10 miliony obyvatel. Nedávno tam proběhly volby a v současné době se pracuje na sestavení nové vlády. Proto vzbudila skutečnost, že právě za těchto podmínek se tato země stává předsednickou zemí EU, určité obavy. Odstupující premiér Yves Leterme nicméně ujistil veřejnost, že Belgie je na svůj úkol připravena. Navíc v otázce programu předsednictví, na kterém pracovala více než dva roky, panuje všeobecný souhlas.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy