Navigačný riadok

Deň otvorených dverí do zákulisia Európy! - 06/05/2010

V Deň Európy majú všetci Európania vďaka rôznym podujatiam príležitosť spoznať, ako Únia funguje a čo pre nich robí.

Dňa 9. mája 1950 zvolal vtedajší francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman zástupcov tlače, aby im oznámil veľmi dôležitú správu. V dozvukoch druhej svetovej vojny vyzval Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske štáty, aby zjednotili ťažbu uhlia a produkciu ocele. Takisto navrhol zabezpečiť trvalý mier na európskom území a uskutočniť prvý krok k zjednoteniu v hospodárskej oblasti. Dnes sa táto deklarácia považuje za okamih zrodu Európskej únie a 9. máj sa od roku 1985 oslavuje ako Deň Európy.

Pri príležitosti 60. výročia tejto udalosti organizujú európske inštitúcie celý rad slávnostných podujatí: koncerty, tanečné vystúpenia, kvízy, informačné stánky...

Belgické oslavy vyvrcholia v Bruseli, kde sa brány budov európskych inštitúcií otvoria verejnosti 8. mája. Každý bude mať príležitosť navštíviť budovu Berlaymont - sídlo Komisie, rokovaciu sieň Parlamentu a veľkú sálu Rady, v ktorej sa stretávajú európski lídri a ministri štátov EÚ.

Najmladší Európania si môžu v Parlamente zostrojiť šarkana vo farbách Európy a objavovať prírodnú rozmanitosť v budove Hospodárskeho a sociálneho výboru. Komisia chce navyše deťom prostredníctvom hier priblížiť život zvierat.

Na programe je aj veľký počet konferencií. Výbor regiónov napríklad organizuje jednu na tému európska kultúra. Európski poslanci pripravili simuláciu rozpravy v Európskom parlamente. Návštevníci budú mať možnosť zapojiť sa aj do fiktívneho zasadnutia Rady: podarí sa im pripraviť európsku iniciatívu zameranú na ekologický automobil?

Okrem toho si verejnosť môže 9. mája vďaka festivalu EuroCine rozšíriť kultúrne obzory o európskej kinematografii. V rámci siedmeho ročníka sa v piatich európskych hlavných mestách predstaví 27 filmov - jeden z každého členského štátu EÚ.

 

Oslavy Dňa Európy v Bruseli DeutschEnglishfrançaisNederlands

Podujatia organizované 9. mája v Európe

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy