Ścieżka nawigacji

Europa obchodzi swoje święto - 06/05/2010

Organizowane w Dniu Europy różne imprezy to doskonała okazja do zapoznania się z funkcjonowaniem i działalnością Unii.

9 maja 1950 roku, pięć lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych, zwołał konferencję prasową, by ogłosić najwyższej wagi komunikat. Wezwał w nim Francję, Niemcy i inne kraje europejskie do wspólnej koordynacji wydobycia węgla i produkcji stali. Propozycja ta otworzyła drogę do zapewnienia trwałego pokoju i budowania jedności gospodarczej na terytorium Europy. Dziś uważa się, że deklaracja Schumana dała początek Unii Europejskiej. Od 1985 r. 9 maja obchodzimy Dzień Europy.

Na obchody 60. rocznicy deklaracji instytucje europejskie przygotowały liczne atrakcje, m.in. koncerty, występy taneczne, konkursy, stoiska informacyjne.

W Brukseli, która jest głównym miejscem obchodów w Belgii, instytucje europejskie otwierają swoje drzwi dla zwiedzających dnia 8 maja. Jest to okazja, aby zwiedzić Berlaymont, siedzibę Komisji, salę obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego oraz salę obrad Rady przywódców i ministrów europejskich.

Również w Polsce przygotowano wiele atrakcji: pokazy filmów, występy artystyczne i muzyczne, pikniki, stoiska informacyjne itp. 8 maja Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprasza do Warszawy na Paradę Schumana, do Miasteczka Europejskiego przy Nowym Świecie, a także na pokazy tańców europejskich, konkursy wiedzy o Parlamencie Europejskim i Unii Europejskiej. W Pabianicach odbędzie się rodzinny Piknik Europejski, a w Piotrkowie Trybunalskim znany dziennikarz będzie czytać dzieciom bajki europejskie. To tylko kilka przykładów imprez organizowanych w polskich miastach.

Natomiast 9 maja będzie można odkryć bogactwo kulturowe kina europejskiego podczas festiwalu EuroCine. To już jego siódma edycja. W tym roku w pięciu europejskich stolicach zaprezentowanych zostanie 27 filmów z 27 krajów Unii.

 

Święto Europy w Brukseli DeutschEnglishfrançaisNederlands

Imprezy w dniu 9 maja w Europie

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki