Cesta

Evropa má den otevřených dveří - 06/05/2010

Na různých akcích Dne Evropy mají všichni obyvatelé EU příležitost se více dozvědět o tom, jak Unie funguje a co dělá pro své občany.

Dne 9. května 1950 svolal Robert Schuman, tehdejší francouzský ministr zahraničních věcí, velmi důležitou tiskovou konferenci: Jen několik let po skončení druhé světové války vyzval Francii, Německo a další evropské země, aby zkoordinovaly těžbu uhlí a výrobu oceli. Tento návrh otevřel cestu k dosažení trvalého míru na území Evropy a rovněž znamenal první krok k jejímu ekonomickému sjednocení. Dnes pokládáme tuto deklaraci za počin, jímž se zrodila Evropská unie, a od roku 1985 slavíme 9. květen jako Den Evropy.

Evropské instituce oslavují 60. výročí deklarace řadou akcí (koncerty, taneční představení, soutěže, informační stánky atd.)

V Belgii bude centrem oslav Brusel, kde budou 8. května budovy evropských institucí přístupné veřejnosti. Bude si tak možné prohlédnout budovu Berlaymontu (sídla Evropské komise), jednací sál "Hémicycle" Evropského parlamentu nebo velký sál Rady, kde se scházejí vedoucí představitelé a ministři z jednotlivých zemí EU.

Ti nejmladší návštěvníci si budou moct v Evropském parlamentu vyrobit draka v barvách Evropy. Hospodářský a sociální výbor pro ně připravil výpravu, během které budou objevovat biologickou rozmanitost naší planety. Komise zase pořádá hry, při nichž se děti zábavnou formou poučí, jak a proč je potřeba zajistit zvířatům dobrém podmínky k životu.

Na mnoha místech se budou konat přednášky, ve Výboru regionů např. na téma evropské kultury. V Evropském parlamentu se do veřejné diskuse zapojí i evropští poslanci. Návštěvnící si budou také moct vyzkoušet, jak vypadá jednání Rady: podaří se jim na simulovaném zasedání navrhnout řešení problematiky ekologických aut?

Bohatství evropské kinematografie představí v rámci oslav festival EuroCine, který se také koná 9. května. Letos už posedmé se bude v pěti hlavních evropských městech promítat 27 filmů z 27 zemí EU.

 

Den Evropy v Bruselu DeutschEnglishfrançaisNederlands

Akce spojené s Dnem Evropy v jednotlivých zemích EU

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy