Naršymo kelias

Naujas būdas naudotis demokratinėmis teisėmis - 31/03/2010

Pasirašyti Lisabonos sutarties egzemplioriai © ES

Paraginti Europos Sąjungą spręsti jiems rūpimus klausimus ES piliečiai greitai galės nauju būdu. Tačiau kaip „piliečių iniciatyva“ bus galima pasinaudoti praktikoje?

Lisabonos sutartyje numatyta Europos piliečių iniciatyva DeutschEnglishfrançais siekiama suteikti piliečiams galimybę tiesiogiai dalyvauti formuojant Europos Sąjungos politiką ir taip padaryti ES demokratiškesnę.

Gruodį įsigaliojusioje Sutartyje nustatyta, kad teisės aktų projektus rengianti Europos Komisija privalės atsižvelgti į piliečių pasiūlymus, jei juos pateikiant bus laikomasi tam tikrų reikalavimų.

„Piliečių iniciatyva turėtų paskatinti gyvai diskutuoti apie mūsų veiklą Briuselyje“, – teigė už institucijų ryšius ir administravimą atsakingas naujos sudėties Europos Komisijos narys Maroš Šefčovič.

Sutartyje nustatyta, kad Europos Komisija privalo atsižvelgti į iniciatyvą, jei jai pritaria bent milijonas piliečių iš ne mažiau kaip trečdalio valstybių narių. Šiuo metu tai būtų bent devynios šalys.

Plėtodama šią idėją Europos Komisija parengė taisykles, kurių turi laikytis peticijas teikiantys Europos Sąjungos piliečiai. Siūloma, kad kiekvienos šalies piliečių parašų skaičius būtų proporcingas šalies dydžiui – nuo 4 500 keturioms mažiausioms šalims iki 72 000 didžiausiai šaliai Vokietijai.

Kai bus surinkta bent 300 000 parašų iš ne mažiau kaip trijų šalių, peticija bus registruojama Komisijoje ir bus sprendžiama, ar iniciatyva patenka į jos įgaliojimų sritį. Nuo to laiko organizatoriai turėtų vienerius metus likusiems parašams surinkti.

Jei iniciatyva atitiks nustatytus kriterijus, Komisija turės per keturis mėnesius ją išnagrinėti ir nuspręsti, ką toliau daryti: rengti teisės aktus, pradėti tyrimus ar nesiimti tolesnių veiksmų. Savo sprendimą ji turės paaiškinti viešai.

Kad būtų išvengta sukčiavimo, pasirašantys asmenys turės nurodyti savo namų adresą, gimimo datą, pilietybę ir tapatybės kortelės, paso arba socialinio draudimo pažymėjimo numerį. Be to, organizatoriai turės pranešti, kas peticiją finansuoja.

Siūlomas taisykles turi patvirtinti Parlamentas ir Taryba. Po to, greičiausiai jau nuo 2011 m., bus galima imtis pirmųjų iniciatyvų.

Europos piliečių iniciatyva English

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos