Navigačný riadok

Chcete pracovať pre EÚ? - 11/03/2010

EÚ bude v rámci nových výberových konaní uprednostňovať skutočné schopnosti pred naučenými vedomosťami o EÚ.

Európsky úrad pre výber pracovníkov (EPSO) dúfa, že nové metódy urýchlia výberový proces a prilákajú viac uchádzačov, ktorí vynikajú svojimi schopnosťami a skúsenosťami.

Každý rok sa na pozície tlmočníkov, prekladateľov, právnikov, sekretárok, asistentov či administrátorov hlásia desiatky tisíc ľudí.

V minulosti mohlo výberové konanie, ktoré sa začalo súborom testov, trvať aj dva roky. Tento dlhý proces odrádzal kandidátov a inštitúcie EÚ sa tak ako potenciálni zamestnávatelia dostávali do znevýhodnenej situácie.

„Na čoraz konkurenčnejšom trhu práce musia byť európske inštitúcie schopné prilákať rôznorodých a čo možno najkvalitnejších uchádzačov o zamestnanie", uviedol Maroš Šefčovič, nový komisár pre medziinštitucionálne vzťahy a administratívne záležitosti.

„Takisto je dôležité, aby sme si takýchto ľudí udržali. Možno to dosiahnuť iba tak, že im dáme perspektívu nájsť si atraktívne pracovné miesto bez zbytočných prieťahov."

Nové výberové konania budú trvať len 5 až 9 mesiacov, a to aj preto, že pozície na frekventované miesta (administrátori, asistenti, lingvisti) sa budú vypisovať každý rok. Uchádzači sa už nebudú musieť hneď na začiatku naučiť množstvo všeobecných informácií o EÚ.

Nový výberový postup sa skladá z dvoch častí. V prvej fáze sa testujú profesijné a kognitívne schopnosti uchádzačov, pričom testy prebiehajú v jednotlivých členských štátoch. Tí, ktorí prejdú predbežným výberom pozve EPSO do Bruselu. Až tu sa otestujú ich znalosti o Európskej únii. V druhej, hodnotiacej fáze, budú predmetom testov pracovné schopnosti uchádzačov vrátane riešenia problémov, tímovej práce a komunikácie.

Kandidáti dostanú podrobnejšiu spätnú väzbu o svojich výsledkoch a ak testy úspešne absolvujú, s najväčšou pravdepodobnosťou budú pozvaní na pracovný pohovor. Uchádzači, ktorí úspešne zvládnu fázu hodnotenia, ale nedostanú pracovnú ponuku ihneď, budú umiestnení na rezervný zoznam, ktorý je platný jeden rok.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy