Ścieżka nawigacji

Praca dla UE - 11/03/2010

UE dokonuje gruntownych zmian w procedurze naboru urzędników służby cywilnej, przenosząc nacisk ze sprawdzania wiedzy na sprawdzanie umiejętności.

Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO) ma nadzieję, że nowe metody przyspieszą procedurę naboru i przyciągną wykwalifikowanych i doświadczonych kandydatów.

Każdego roku dziesiątki tysięcy osób starają się o zatrudnienie w europejskiej służbie cywilnej. Instytucje unijne oferują pracę m.in. na takich stanowiskach, jak tłumacz ustny, tłumacz pisemny, prawnik, sekretarka/sekretarz czy administrator.

Do tej pory proces rekrutacji mógł trwać nawet do dwóch lat, licząc od daty pierwszych testów. Zniechęcało to kandydatów, działając na niekorzyść instytucji unijnych jako potencjalnych pracodawców.

„Na coraz bardziej konkurencyjnym rynku pracy instytucje europejskie muszą być w stanie przyciągnąć różnych kandydatów o najlepszych kwalifikacjach,” powiedział Maroš Šefčovič, nowy komisarz ds. stosunków międzyinstytucjonalnych i administracji.

„Ważne jest również, abyśmy mogli zatrzymać takich kandydatów, co będzie możliwe tylko wtedy, gdy stworzymy im perspektywę znalezienia atrakcyjnej pracy bez niepotrzebnych opóźnień.”

Nowa procedura potrwa zaledwie od 5 do 9 miesięcy, po części dlatego, że konkursy na stanowiska, na które istnieje największe zapotrzebowanie (administratorzy, asystenci i lingwiści), będą przeprowadzane co roku – znacznie częściej niż dotychczas. Kandydaci nie będą już musieli – przynajmniej na wstępnym etapie selekcji – wykazywać się dobrą znajomością niezliczonych faktów i danych na temat UE.

Nowa procedura naboru będzie składać się z dwóch etapów. Najpierw w krajach zamieszkania kandydatów będą przeprowadzane testy oceniające umiejętności zawodowe i zdolności logicznego myślenia. Osoby, które pomyślnie przejdą pierwszy etap, zostaną zaproszone do Brukseli. Dopiero wtedy zostanie sprawdzona ich wiedza o UE. W ramach drugiego etapu kandydaci wezmą udział w ćwiczeniach związanych z konkretnym stanowiskiem. Będą się wtedy musieli wykazać m.in. umiejętnością pracy w zespole i rozwiązywania problemów, czy też zdolnościami komunikacyjnymi.

Wszystkim uczestnikom konkursów przesyłane będą informacje o uzyskanych wynikach. Ci, do których uśmiechnie się szczęście, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Nazwiska osób, które uzyskały pozytywną ocenę końcową, ale nie zostały od razu zatrudnione, zostaną umieszczone na liście rezerwowej ważnej przez jeden rok.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki