Navigačný riadok

Nová Komisia sa môže ujať úradu - 09/02/2010

Zasadnutie Európskeho parlamentu ©EU

Nový tím predsedu Barrosa získal podporu Parlamentu.

Poslanci EP dnes schválili 26 kandidátov pre Európsku komisiu a umožnili tak členom nového kolégia predsedu Barrosa, aby začali vykonávať svoje funkcie. Za Komisiu hlasovala výrazná väčšina poslancov (488 hlasov), proti bolo 137 hlasujúcich a 72 poslancov sa zdržalo.

Hlasovanie predstavuje posledný krok procesu, ktorý začal v septembri 2009, keď pán Barroso získal podporu parlamentu na druhé funkčné obdobie.

Nová Komisia mala začať pôsobiť v novembri 2009, ale menovanie sa oneskorilo kvôli posunu ratifikácie Lisabonskej zmluvy a preto, že bulharská nominantka stiahla po vypočutí v januári svoju kandidatúru. Rumianu Želevovú nahradila viceprezidentka Svetovej banky Kristalina Georgievová, ktorá vypočutie v Parlamente absolvovala minulý týždeň.

Spoločne s pánom Barrosom má 27-členný tím zástupcu z každého členského štátu EÚ. Štrnásť súčasných členov, predsedu nevynímajúc, pôsobilo aj v predchádzajúcej Komisii. Funkčné obdobie komisárov je päťročné.

Druhé Barrosove kolégium komisárov môže začať plniť svoje úlohy hneď po tom, ako bude formálne menované Európskou radou.

Politické usmernenia pre novú Komisiu DeutschEnglishfrançaisportuguês

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy