Ścieżka nawigacji

Nowa Komisja gotowa do rozpoczęcia pracy - 09/02/2010

Obrady Parlamentu Europejskiego © EU

Nowa ekipa przewodniczącego Barroso uzyskała poparcie Parlamentu.

W dniu dzisiejszym Parlament Europejski zatwierdził 26 kandydatów na członków Komisji Europejskiej. Tym samym nowy zespół przewodniczącego Barroso może rozpocząć pracę. Za Komisją opowiedziało się 488 eurodeputowanych, przeciw głosowało 137, a 72 europosłów wstrzymało się od głosu. Uzyskany wynik znacznie przewyższał wymaganą przepisami większość.

Głosowanie zakończyło trwający od początku września proces zapoczątkowany poparciem parlamentarnym dla przewodniczącego na jego drugą kadencję.

Nowa Komisja miała rozpocząć urzędowanie w listopadzie 2009 r., jednak jej zatwierdzenie zostało wstrzymane w związku z opóźnieniem ratyfikacji traktatu lizbońskiego oraz wycofaniem się bułgarskiej kandydatki na stanowisko komisarza (po styczniowym przesłuchaniu zatwierdzającym). Rumianę Żelewą zastąpiła wiceprezes Banku Światowego Kristalina Georgijewa, która w zeszłym tygodniu wystąpiła przed Parlamentem.

Komisja w nowym składzie razem z przewodniczącym Barroso liczy 27 członków, po jednym przedstawicielu z każdego kraju UE. Czternastu z nich (w tym przewodniczący) pełniło już funkcję komisarza w poprzedniej kadencji. Kadencja Komisji trwa pięć lat.

Dopiero po formalnym mianowaniu przez przywódców państw członkowskich UE ekipa Barroso II zacznie urzędowanie.

Wytyczne polityczne dla nowej Komisji DeutschEnglishfrançaisportuguês

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki