Ścieżka nawigacji

Kristalina Georgijewa nową kandydatką Bułgarii - 22/01/2010

Znak wskazujący drogę do Parlamentu Europejskiego © UE

Przesłuchanie odbędzie się 3 lutego, a głosowanie parlamentu w sprawie nowego składu Komisji − 9 lutego.

Bułgaria wyznaczyła nowego kandydata na komisarza, po tym jak Rumjana Żelewa wycofała swoje nazwisko z listy kandydatów do Komisji Europejskiej. Podobnie jak Rumjana Żelewa nowa kandydatka Kristalina Georgijewa została również wyznaczona na stanowisko komisarza do spraw humanitarnych. Kristalina Georgijewa zajmuje obecnie stanowisko wiceprezesa Banku Światowego.

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso przyjął nominację 21 stycznia, a przesłuchanie w PE wyznaczono na 3 lutego.

Wycofanie kandydatury Rumjany Żelewej ogłoszono 19 stycznia – miał to być ostatni dzień przesłuchań w PE, w trakcie których zatwierdzano kandydatów. Bułgarka wystąpiła przed Komisją Rozwoju Parlamentu Europejskiego tydzień wcześniej.

Kandydatów na komisarzy musi zatwierdzić Parlament. Zgodnie z przepisami prawa UE europarlamentarzyści głosują nad całym składem Komisji, a nie nad poszczególnymi kandydatami. Głosowanie w tej sprawie pierwotnie zaplanowano na 26 stycznia. W związku z najnowszymi wydarzeniami przełożono je na 9 lutego.

Lista komisarzy desygnowanych

Wytyczne polityczne dla nowej Komisji DeutschEnglishfrançaisportuguês

Reakcja przewodniczącego Parlamentu na rezygnację Rumjany Żelewej

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki