Ścieżka nawigacji

Desygnowani komisarze szykują się do „rozmowy o pracę” - 11/01/2010

Znak wskazujący drogę do Parlamentu Europejskiego © EU

Od 11 do 19 stycznia kandydaci, którzy zostali zaproponowani na stanowiska komisarzy na następną kadencję Komisji Europejskiej, będą odpowiadać w Parlamencie Europejskim na pytania zadawane im przez posłów.

W prawie unijnym przewidziano wymóg przesłuchań w PE po to, aby europosłom, jako wybranym bezpośrednio reprezentantom społeczeństwa, zapewnić prawo głosu w kwestii tego, kto zasiada w Komisji.

26 kandydatów na komisarzy (w tym wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych) dostarczyło już swoje życiorysy i pisemne odpowiedzi na kwestionariusz. Następnym etapem będą trzygodzinne przesłuchania publiczne, podczas których kandydaci będą odpowiadać na pytania zadawane im przez komisje parlamentarne zajmujące się obszarami polityki przydzielonymi poszczególnym komisarzom.

Deputowani do Parlamentu Europejskiego ocenią wiedzę i kompetencje kandydatów, ich zaangażowanie w sprawę europejską, niezależność osobistą i priorytety polityczne. Parlament wypowie się również w sprawie proponowanego podziału tek oraz programu politycznego.

José Manuel Barroso, który został już zatwierdzony przez Parlament, pozostanie na drugą kadencję na stanowisku przewodniczącego Komisji.

Na posiedzeniu plenarnym 26 stycznia eurodeputowani zdecydują większością głosów, czy zatwierdzić w całości Komisję. Kiedy już PE wyrazi swoją zgodę, szefowie rządów państw UE oficjalnie mianują Komisję w nowym składzie. Komisarze będą sprawować urząd przez pięcioletnią kadencję, podczas której nadal będą odpowiadać przed Parlamentem, który będzie mógł zażądać ich zbiorowej dymisji.

 

Lista komisarzy desygnowanych

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki