Cesta

Nominovaní komisaři jdou na „pohovor“ - 11/01/2010

Směr Evropský parlament (dopravní ukazatel) © EU

Kandidáti na post v nové Komisi budou od 11. do 19. ledna zodpovídat dotazy členů Evropského parlamentu.

Podle práva EU mají europoslanci (jakožto zástupci občanů EU) během slyšení možnost ovlivnit složení Evropské komise.

26 kandidátů na posty komisařů (mezi nimiž je i vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci) již odevzdalo životopisy a vyplněné dotazníky. Během tříhodinového veřejného slyšení zodpoví otázky parlamentních výborů, které se budou týkat politik v jejich budoucích rezortech.

Europoslanci posoudí kanditáty z hlediska jejich znalostí a kompententnosti pro výkon jejich funkce. Rovněž budou zkoumat, jaké mají politické priority, postoj k EU a zda jsou dostatečně osobně nezávislí. Evropský parlament také zaujme stanovisko k navrhovanému rozdělení portfolií a k politickému programu Komise.

Je jisté, že José Manuel Barroso bude podruhé zastávat post předsedy Komise, Evropský parlament jej totiž už pro tuto funkci schválil.

Evropský parlament poté 26. ledna zasedne v plénu a většinou hlasů rozhodne o tom, zda novou Komisi jako celek schvaluje či nikoli. Po případném schválení Komisi oficiálně jmenují vedoucí představitelé členských států EU. Komisaři jsou jmenováni na pět let a po celou dobu výkonu funkce jsou odpovědní Evropskému parlamentu, který má možnost celou Komisi odvolat.

 

Přehled nominovaných komisařů

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy