Ścieżka nawigacji

Przewodnictwo w Unii Europejskiej − hiszpańskie priorytety - 04/01/2010

Logo hiszpańskiego przewodnictwa w UE © eu2010.es

Traktat lizboński, ożywienie gospodarcze, ogólna kondycja UE oraz prawa obywatela to najważniejsze sprawy, jakimi zamierza zająć się przejmująca właśnie przewodnictwo w UE Hiszpania.

Z początkiem roku Hiszpania przejęła rotacyjne przewodnictwo w Unii Europejskiej i obiecała, że pierwsze miejsce wśród jej priorytetów zajmie traktat lizboński .

Traktat, który wszedł w życie w grudniu, wprowadza szereg zmian, dzięki którym UE będzie mogła sprawniej podejmować decyzje i odgrywać bardziej znaczącą rolę w sprawach międzynarodowych. Zmiany dotyczą również półrocznego rotacyjnego przewodnictwa w UE, gdyż traktat ustanawia dwa ściśle ze sobą współpracujące stanowiska – prezydenta oraz ministra spraw zagranicznych UE. Jako pierwsze państwo sprawujące przewodnictwo na mocy nowego traktatu Hiszpania będzie przecierać szlaki.

Przez kolejne pół roku w ścisłej współpracy z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem Hiszpania będzie pracować nad wzmacnianiem pozycji UE na arenie światowej, budowaniem jedności europejskiej oraz dokładać starań, aby UE mówiła jednym głosem.

Hiszpania weźmie też udział w tworzeniu europejskich służb działań zewnętrznych (urzędnicy zajmujący się sprawami zagranicznymi oraz korpus dyplomatyczny), na czele których stanie Catherine Ashton jako wysoki przedstawiciel.

Traktat wymaga, aby kraj aktualnie przewodniczący UE ściśle współpracował z dwoma państwami, które są następne w kolejce – w tym przypadku są to Belgia i Węgry. Wynikiem działalności takiego tercetu jest wspólny program na półtora roku.

Przy stopie bezrobocia na poziomie 9,3 proc. w 2009 roku (19,3 proc. w Hiszpanii) naturalnym priorytetem wydaje się ożywienie gospodarki. Najważniejszymi zadaniami będą zatem przyjęcie nowej europejskiej strategii na rzecz wzrostu i zatrudnienia oraz ściślejszy nadzór nad międzynarodowym systemem finansowym. Hiszpania zamierza też zwrócić szczególną uwagę na kwestię równości kobiet i mężczyzn.

Z kolei za sprawą prawa inicjatywy obywatelskiej, wprowadzonego na mocy traktatu lizbońskiego, UE powinna stać się bliższa obywatelom.

Hiszpania ma również nadzieję poczynić postępy w dziedzinie bezpieczeństwa energii, przeciwdziałania zmianom klimatu oraz w sprawie imigracji.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki