Ścieżka nawigacji

UE i my w roku 2009 - 28/12/2009

Kwitnący krokus na śniegu © EC

Grudzień sprzyja podsumowaniom: co w tym roku zrobiła Unia Europejska, aby poprawić nasze warunki życia?

Działania Unii Europejskiej są widoczne w życiu codziennym mieszkańców Europy, choć nie zawsze są oni tego świadomi. UE stara się spełnić oczekiwania wszystkich obywateli, konsumentów i pracowników.

W tym roku w Europie silnie dały się odczuć negatywne skutki kryzysu finansowego, które UE wszystkimi siłami starała się ograniczyć. W tym celu powstał specjalny plan naprawy gospodarki, mający chronić zatrudnienie i nasze oszczędności.

Podjęto również liczne działania z myślą o konsumentach. Na przykład w dziedzinie telefonii komórkowej obniżono koszty wysyłania wiadomości SMS, a także wykonywania i odbierania połączeń za granicą.

Przeprowadzono również szeroko zakrojoną kontrolę stron internetowych, za pośrednictwem których sprzedawany jest sprzęt elektroniczny i bilety lotnicze, mającą na celu wyegzekwowanie poszanowania praw konsumentów. Na przykład w przypadku zakupu biletu lotniczego wszelkie dodatkowe opłaty, takie jak koszty płatności kartą kredytową, powinny być jasno określone od samego początku, a nie dodawane na późniejszym etapie rezerwacji.

W 2009 r. Unia była aktywna również w dziedzinie ochrony środowiska. Ustanowiono nowe przepisy mające na celu ograniczenie szkodliwych oparów paliw podczas tankowania na stacjach benzynowych oraz uregulowano stosowanie pestycydów.

UE odgrywa pierwszoplanową rolę w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu. Przyjęto szereg środków mających na celu ograniczenie zużycia energii przedmiotów codziennego użytku, np. tradycyjne żarówki będą stopniowo zastępowane energooszczędnymi świetlówkami. Działania te pozwolą ograniczyć do 2020 r. roczne zużycie energii elektrycznej w UE o ponad 12 proc.

UE wykazała się również na polu solidarności z krajami w trudnej sytuacji. 500 mln euro przyznano Włochom na pomoc mieszkańcom regionu Abruzja, dotkniętego trzęsieniem ziemi w kwietniu 2009. UE jest głównym dawcą pomocy na rzecz rozwoju w skali światowej oraz aktywnie walczy z ubóstwem i głodem na całym świecie.

UE i my w roku 2009

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki