Navigačný riadok

Lisabonská zmluva – nový začiatok pre EÚ - 01/12/2009

Výtlačok Lisabonskej zmluvy položený na vlajke EÚ ©EC

Európska únia oslávi novú zmluvu ohňostrojom v meste, kde sa zrodila.

Jej príprava a prijatie si vyžiadalo mnoho mesiacov, ale dnes, 1. decembra 2009, konečne vstupuje do platnosti. Lisabonská zmluva prináša inštitucionálne zmeny, ktoré zjednodušujú postup rozhodovania a posilňujú pozíciu EÚ na medzinárodnej scéne.

Zmluva poskytuje základ pre demokratickejšiu, efektívnejšiu a transparentnejšiu Úniu a napĺňa potrebu modernizácie interných pravidiel EÚ, ktorá začala byť citeľnejšia po pristúpení 10 členských štátov v roku 2004.

Podľa predsedu Komisie Barrosa dáva Lisabonská zmluva občanom v európskom projekte popredné miesto. „Som rád, že disponujeme tými správnymi inštitúciami, prostredníctvom ktorých môžeme konať, čím sme dosiahli potrebnú stabilitu,“ dodal.

Pri tejto príležitosti sa koná slávnostná ceremónia v Lisabone, kde lídri EÚ zmluvu pred dvomi rokmi podpísali.

Zmluvu bolo potrebné najskôr ratifikovať vo všetkých členských štátoch, pričom tento proces sa ukončil len nedávno. V októbri sa opakovalo referendum v Írsku, ktoré tentoraz skončilo podporou zmluvy. Následne zmluvu podpísal aj český prezident Václav Klaus a dal jej tak zelenú.

Lídri EÚ sa stretli koncom novembra na osobitnom samite, ktorého cieľom bolo obsadiť dva nové posty, ktoré vznikli prijatím zmluvy. Prvým stálym predsedom Európskej rady sa stal belgický premiér Herman Van Rompuy a tzv. ministerkou zahraničných vecí EÚ sa stala komisárka pre obchod Catherine Asthonová.

Schválenie zmluvy znamenalo pre predsedu Komisie začiatok procesu menovania novej komisie. Barroso predstavil nových komisárov a ich portfólio minulý týždeň. Svojej práce sa konečne ujme aj 18 poslancov Európskeho parlamentu zvolených v júnových voľbách podľa pravidiel Lisabonskej zmluvy.

A to nie je všetko.

Zmluva mení okrem iného aj rozdelenie hlasov medzi členskými štátmi pri hlasovaní a v niekoľkých oblastiach ruší právo veta. Zároveň rozširuje právomoci Komisie a posilňuje úlohu Parlamentu v legislatívnom postupe.

Vďaka novému inštitútu, tzv. iniciatíve občanov, budú môcť občania priamo ovplyvňovať politiku EÚ. Právne záväznou sa stala aj Charta základných práv.

Lisabonská zmluva mení a dopĺňa zmluvy o EÚ a ES, pričom Únii poskytuje nový právny rámec a nástroje potrebné na to, aby čelila budúcim výzvam v globalizovanom svete.

Zmluva v skratke

Európsky parlament a Lisabonská zmluva

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy