Ścieżka nawigacji

Traktat lizboński – nowy początek dla UE - 01/12/2009

Egzemplarz traktatu lizbońskiego leżący na fladze UE ©EC

Lizbona – miasto, w którym wszystko się zaczęło – świętuje wejście w życie traktatu lizbońskiego.

Na ten moment trzeba było bardzo długo czekać. Dzisiaj wchodzi w życie traktat lizboński , który wprowadza zasadnicze zmiany instytucjonalne mające usprawnić proces decyzyjny i umocnić pozycję UE na arenie międzynarodowej.

Traktat będący wynikiem długotrwałych starań na rzecz bardziej demokratycznej, skutecznej i przejrzystej Unii reformuje zasady funkcjonowania Unii, których udoskonalenie stało się jeszcze bardziej potrzebne po przystąpieniu do UE kolejnych 10 państw.

„Traktat lizboński podkreśla, że w projekcie integracji europejskiej najważniejsi są obywatele”, powiedział przewodniczący José Manuel Barroso. „Jestem zachwycony faktem, że mamy odpowiednią strukturę instytucjonalną, a przed nami okres stabilności”.

Uroczystości z okazji tego wielkiego wydarzenia odbywają się w Lizbonie, gdzie dwa lata temu podpisano traktat.

Aby traktat mógł wejść w życie, musiały go ratyfikować wszystkie kraje UE. Proces ratyfikacji niedawno się zakończył. W październiku powtórzono głosowanie w Irlandii – tym razem Irlandczycy opowiedzieli się za przyjęciem traktatu. Prezydent Czech ostatecznie zrezygnował z oporu i podpisał traktat.

W ramach przygotowań do tego wielkiego dnia przywódcy UE zebrali się pod koniec zeszłego miesiąca, aby wybrać odpowiednich kandydatów na dwa nowe stanowiska, jakie ustanawia traktat. Pierwszym przewodniczącym UE został premier Belgii Herman Van Rompuy, a wysokim przedstawicielem do spraw polityki zagranicznej − komisarz Catherine Ashton.

Dla przewodniczącego Barroso wejście traktatu w życie oznacza, że może on nadal ustalać nowy skład komisji. Nominacje ogłoszono w zeszłym tygodniu. Z kolei 18 posłów wybranych w czerwcu zgodnie z postanowieniami traktatu lizbońskiego może zająć miejsca w Parlamencie Europejskim.

A to dopiero początek.

Traktat wprowadza wiele innych zmian, na przykład w zakresie podziału głosów między poszczególne państwa członkowskie czy zniesienia weta w szeregu dziedzin. Daje większe uprawnienia Komisji i bardziej angażuje PE w proces legislacyjny.

Nowy proces inicjatywy obywatelskiej umożliwi obywatelom zwracanie się bezpośrednio do Komisji z propozycją zmian prawnych. Karta praw człowieka staje się prawnie wiążąca.

Traktat wprowadza zmiany do traktatów z Rzymu i Maastricht, dając UE nowe ramy prawne i narzędzia, dzięki którym będzie ona mogła sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Traktat w skrócie

Parlament Europejski i traktat lizboński

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki