Navigačný riadok

EÚ zapĺňa nové vysoké posty - 20/11/2009

Herman Van Rompuy, švédsky premiér Fredrik Reinfeldt, predseda Komisie Barroso, Catherine Ashtonová

Hlavy európskych štátov zvolili belgického premiéra za prvého stáleho prezidenta EÚ. Eurokomisárka pre obchod Catherine Ashtonová zo Spojeného kráľovstva sa ujme zahraničnej politiky.

Samit Rady, ktorý sa určite zapíše do dejín, priniesol jednohlasné rozhodnutie – najvyššie posty Európskej únie obsadia belgický premiér Herman Van Rompuy a komisárka Catherine Ashtonová.

Predseda Barroso obidvom menovaným zablahoželal a dodal: „Myslím, že sme nemohli vybrať lepšie osobnosti.“

Herman Van Rompuy je kresťansko-demokratický politik a vyštudovaný ekonóm, má 62 rokov a už skoro rok je belgickým premiérom. Mnohí mu pripisujú úspech za vnesenie stability do napätých vzťahov medzi francúzskou a flámskou komunitou.

„Neuchádzal som sa o tento vysoký post. Nijakým spôsobom som oň nebojoval, ale tento večer ho prijímam s presvedčením a entuziazmom“, povedal.

Po dohode s Európskou komisiou Rada vymenovala 53-ročnú Catherine Ashtonovú do funkcie vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Členka britskej labouristickej strany sa zároveň stane podpredsedníčkou novovytvorenej Komisie.

Tieto dve nové funkcie boli vytvorené na základe Lisabonskej zmluvy, ktorej cieľom je dať EÚ väčšiu váhu na svetovej scéne a zefektívniť jej rozhodovanie.

Nový prezident EÚ je zvolený na 2 a pol roka. Počas dôležitých zasadaní bude rotujúce predsedníctvo, vďaka ktorému má každý členský štát možnosť predsedať zasadaniam EÚ počas šiestich mesiacov, nahradené stálym, na čele s novým prezidentom EÚ.

Hlavnými zodpovednosťami Van Rompuya bude okrem predsedania zasadaní Rady aj zastupovanie EÚ vo svete. Takisto bude zastupovať Radu vo vzťahoch s ostatnými inštitúciami EÚ.

Jednou z právomocí Catherine Ashtonovej bude možnosť navrhnúť obranné a bezpečnostné opatrenia. Takisto bude poverená vytvorením celosvetovej diplomatickej siete, ktorej úlohou bude podporiť jej novú funkciu.

Podľa jej vyjadrení ju nominovanie do novej funkcie, ktorú ešte musí potvrdiť Parlament, prekvapilo: „Som poctená a hrdá na to, že som bola poverená vykonávať túto funkciu. “

Budem sa snažiť čo najlepšie zastupovať európske hodnoty vo svete.“

Post vysokého predstaviteľa spája dve existujúce portfóliá: portfólio vysokého predstaviteľa pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku a portfólio komisára pre zahraničné veci.

Vymenovanie do nových funkcií bude oficiálne až po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti 1. decembra.

 

Rada EÚ predstavuje nové vedenie Európy Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy