Navigačný riadok

Iniciatíva občanov – Komisia žiada verejnosť o pomoc - 11/11/2009

Knihy s podpismi signatárov Lisabonskej zmluvy ©EK

Čoskoro budú môcť Európania priamo vyzvať Komisiu, aby konala v otázkach, ktoré sa ich bezprostredne dotýkajú. Ale ako bude nový nástoj fungovať v praxi?

Iniciatíva občanov je jednou z mnohých noviniek Lisabonskej zmluvy, ktorá vstúpi do platnosti o niekoľko týždňov. Cieľom tohto nového nástroja je poskytnúť občanom možnosť priamo sa vyjadriť k politikám EÚ, čím sa posilnia demokratické princípy Únie.

Občania EÚ už majú právo obrátiť sa s petíciou na Európsky parlament a môžu sa zúčastňovať volieb do tohto zákonodarného orgánu EÚ. Doteraz však neexistoval žiaden postup, ktorý by upravoval priamu účasť občanov na tvorbe politík prostredníctvom výkonného orgánu EÚ – Európskej komisii.

Postupy a podmienky, ktoré sa týkajú iniciatívy občanov, sa musia ešte upraviť. Komisia by pred ukončením tohto procesu chcela získať názor samotných občanov, a preto prichádza s verejnou konzultáciou English .

Podľa Lisabonskej zmluvy majú občania právo vyzvať Európsku komisiu, aby v rámci svojich právomocí predložila nový návrh právneho aktu. V zmluve sa ďalej uvádza, že petíciu musí podpísať najmenej jeden milión občanov, ktorí sú štátnymi príslušníkmi „významného“ počtu členských štátov. Ostáva však veľa praktických otázok.

Tak napríklad, koľko štátov tvorí „významný počet“ Koľko podpisov musí pochádzať z jednotlivých krajín? Aký je minimálny vek signatárov a kto bude overovať podpisy?

Komisárska Margot Wallströmová pri otvorení verejnej konzultácie uviedla, že nový demokratický nástroj musí byť dostupný, transparentný a používateľsky nenáročný.

Ak sa chcete zúčastniť verejnej konzultácie, prečítajte si najnovší dokument Komisie DeutschEnglishfrançais o tejto iniciatíve.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy