Cesta

Veřejnost se bude podílet na dotvoření postupu občanské iniciativy - 11/11/2009

Knihy s podpisy Lisabonské smlouvy © ES

Evropané budou mít brzy k dispozici novou možnost, jak iniciovat zásah Komise v záležitostech, které se jich týkají. Jak však tato nová občanská iniciativa bude v praxi fungovat?

Občanská iniciativa“ je jednou z mnoha změn, které zavádí Lisabonská smlouva, jež vstoupí v platnost za několik týdnů. Cílem iniciativy je dát občanům možnost přímo ovlivnit tvorbu politik EU a posílit tak demokratičnost jejího fungování.

Občané EU mají v současné době právo se s peticí obrátit na Evropský parlament, jehož složení sami určují v evropských volbách. Dosud však neexistuje oficiální postup, který by umožňoval přímou účast veřejnosti na tvorbě politik ve výkonném orgánu EU – v Evropské komisi.

Některé aspekty občanské iniciativy je třeba ještě dopracovat. Komise v této souvislosti zahájila veřejnou konzultaci English , aby občané mohli k budoucí podobě fungování iniciativy podat své podněty.

Podle Lisabonské smlouvy mají občané možnost požádat Komisi, aby předložila návrh opatření v oblasti, v níž má EU příslušnou pravomoc. Petici v takovém případě musí podepsat alespoň jeden milion občanů z „podstatného“ počtu členských zemí. Řada praktických otázek však zůstává otevřena.

Například, kolik zemí představuje onen „podstatný“ počet? Kolik podpisů musí být z každé země? Jaký má být minimální věk signatářů a kdo má podpisy kontrolovat?

Při zahájení veřejné konzultace komisařka Margot Wallströmová připomněla, že občanská iniciativa musí být „přístupným, transparentním a uživatelsky vstřícným“ demokratickým nástrojem.

Máte-li zájem se zúčastnit, najdete další informace v nedávném dokumentu Komise DeutschEnglishfrançais , týkajícím se občanské iniciativy.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy