Navigačný riadok

Švédsko pri kormidle - 01/07/2009

Logo švédskeho predsedníctva © se2009.eu

Švédsko preberá na 6 mesiacov rotujúce predsedníctvo Európskej únie – na programe je hospodárske oživenie a boj proti zmenám klímy

Švédsko sa ujalo rotujúceho predsedníctva Európskej únie 1. júla. Táto škandinávska krajina dúfa, že sa jej počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov podarí vyviesť Úniu z hospodárskej recesie a pripraviť podmienky na úspešné medzinárodné rokovania o zmenách klímy.

Jednou z priorít Švédska je koordinácia jednotlivých členských štátov v oblasti konsolidácie rozpočtových schodkov, ktoré rapídne narástli v dôsledku obrovských investícií na povzbudenie rastu a záchranu bánk.

V situácii, keď rastie nezamestnanosť, by Štokholm rád položil základy novej stratégie zameranej na povzbudenie rastu a vytváranie nových pracovných miest počas nasledujúcej dekády. Súčasná stratégia, ktorá bola prijatá v roku 2000, sa skončí budúci rok.

Lídri EÚ podporili na svojom júnovom stretnutí návrh Komisie, ktorého cieľom je posilnenie dohľadu nad finančným sektorom. Švédsko dúfa, že sa súvisiace právne predpisy schvália počas jeho predsedníctva. Švédska vláda bude takisto takisto zodpovedať za prípravu pozície EÚ počas septembrového stretnutia skupiny G20.

Hlavnou prioritou tejto predsedníckej krajiny je však zaistenie ambicióznej dohody o boji proti zmenám klímy na decembrovom samite OSN v Kodani. Podľa premiéra Fredrika Reinfeldta si klimatické zmeny vyžadujú celosvetovú reakciu. „Musíme udržať Európsku úniu pokope a vystupovať spoločne, aby došlo k reakcii na celosvetovej úrovni,“ uviedol švédsky premiér.

Počas rokovaní, ktoré sa uskutočnia pred konferenciou, bude Švédsko presadzovať európske požiadavky na výrazné zníženie emisií CO2. Bude sa takisto snažiť o dosiahnutie konsenzu o financovaní boja proti globálnemu otepľovaniu, a to hlavne v rozvojových krajinách.

Švédsko preberá predsedníctvo v čase inštitucionálnych zmien a neistoty. Po júnových voľbách sa tvorí nový Európsky parlament a čoskoro bude zvolená nová Komisia. V Írsku by sa malo na jeseň konať druhé referendum o Lisabonskej zmluve . Minulé leto ju írski voliči odmietli, čím sa zastavili snahy o sprehľadnenie rozhodovacieho procesu v EÚ. Aby zmluva nadobudla platnosť, musia ju ratifikovať všetky členské štáty.

Počas nadchádzajúcich šiestich mesiacov sa Švédsko bude na európskej úrovni snažiť o riešenie environmentálnych problémov v oblasti Baltského mora English a o oživenie ekonomických aktivít v regióne, ktorý výrazne postihla finančná kríza. Štokholm sa bude takisto usilovať o presadenie spoločnej azylovej politiky a posilnenie európskej spolupráce v oblasti prisťahovalectva.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy