Navigačný riadok

Návrat k hlasovacím urnám - 19/06/2009

Lídri za okrúhlym stolom na zasadnutí Európskej rady ©EC

Lisabonská zmluva a finančný dohľad ovládli diskusie počas samitu EÚ.

Lídri EÚ poskytli Írsku právne záruky týkajúce sa národnej suverenity, čím sa uvoľnila cesta pre druhé írske hlasovanie o Lisabonskej zmluve.

Na prvom stretnutí po voľbách do Európskeho parlamentu zo začiatku júna sa hlavy štátov a vlád takisto dohodli na nominácii predsedu Komisie Barrosa DeutschEnglishfrançaisportuguês do čela Komisie na druhé funkčné obdobie a zhodli sa aj na finančnom dohľade nad finančným priemyslom na európskej úrovni.

Na samite sa preberali aj témy ako úsilie o oživenie hospodárstva, prípravy na blížiacu sa Kodanskú konferenciu o zmene klímy a nelegálne prisťahovalectvo.

EÚ takisto opakovane vyzvala na prepustenie mjanmarskej opozičnej líderky Auny Schan Su Ťijovej, ktorá vo väzbe strávila svoje 64. narodeniny.

Írsko sa dočkalo právne záväzných záruk, že Lisabonská zmluva neohrozí jeho vojenskú neutralitu, ani neobmedzí jeho právo rozhodovať o daniach a eticky citlivých otázkach, ako napríklad umelé prerušenie tehotenstva. Všetky tieto obavy sú označované za príčiny neúspechu minuloročného referenda. Poskytnutím záruk Írsko podmieňovalo usporiadanie opakovaného hlasovania.

Lisabonská zmluva by mala zefektívniť a zjednodušiť rozhodovanie na úrovni EÚ, ktoré sa po zvýšení počtu členských štátov v dôsledku rozšírenia stalo príliš komplikované. Na to, aby zmluva vstúpila do platnosti, ju musí schváliť všetkých 27 členských štátov.

Bleskovo k finančnému dohľadu: lídri EÚ sa dohodli na vytvorení európskeho systému na predchádzanie globálnym hospodárskym krízam. Tvoriť by ho mali dva subjekty: jeden na sledovanie celoplošných systémových hrozieb pre finančnú stabilitu a druhý na zabezpečovanie finančnej spoľahlivosti a stabilnosti jednotlivých finančných firiem.

Samit takisto schválil návrh Komisie na zrýchlené čerpanie prostriedkov EÚ vo výške 19 miliárd eur na zastavenie nárastu nezamestnanosti. Lídri sa nechali počuť, že snahy o hospodárske oživenie prinášajú ovocie, potrebné však asi budú ďalšie opatrenia na pomoc postihnutému finančnému sektoru.

V otázkach zmeny klímy sa lídri dohodli, že všetky krajiny s výnimkou najchudobnejších, by sa mali podieľať na financovaní boja proti celosvetovému otepľovaniu v rozvojových krajinách. Na samite vyzvali k zvýšenému úsiliu v boji proti nelegálnemu prisťahovalectvu vrátane sprísnenia hraničných kontrol.

Predseda Barroso lídrov oboznámil so snahou Komisie o zvrátenie ďalšieho prerušenia vnútroštátnych dodávok plynu z Ruska, pričom uviedol, že od krízy nás môžu deliť „týždne, nie mesiace“.

 

Závery samitu

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy