Ścieżka nawigacji

Ponowne głosowanie w Irlandii - 19/06/2009

Przywódcy zasiadający wokół stołu obrad podczas szczytu UE ©EC

Traktat lizboński i nadzór finansowy były głównym tematem rozmów na szczycie UE w Brukseli.

Przywódcy UE udzielili Irlandii gwarancji prawnych dotyczących suwerenności państwa, torując drogę do ponownego głosowania w sprawie traktatu lizbońskiego.

Na pierwszym po czerwcowych eurowyborach spotkaniu szefowie państw zgodzili się na ponowną nominację José Manuela Barroso DeutschEnglishfrançaisportuguês na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, na którym pozostanie przez kolejne pięć lat, a także na wprowadzenie nadzoru finansowego na szczeblu europejskim.

Podczas szczytu poruszono także kwestie związane z działaniami na rzecz ożywienia gospodarczego, zahamowania nielegalnej imigracji oraz przygotowań do zbliżającej się międzynarodowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

UE ponownie wezwała do uwolnienia przywódczyni birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi, która swoje 64. urodziny obchodziła w więzieniu.

Irlandia uzyskała prawnie wiążące zapewnienie, że traktat lizboński nie będzie stanowił zagrożenia dla jej neutralności militarnej, nie będzie też naruszał prawa do ustanawiania podatków oraz polityki dotyczącej kwestii etycznych, takich jak np. aborcja. Obawy te były przyczyną odrzucenia traktatu w referendum przeprowadzonym zeszłego lata. Irlandia domagała się tych gwarancji jako warunku przeprowadzenia jesienią ponownego głosowania w sprawie traktatu.

Traktat lizboński ma na celu usprawnienie podejmowania decyzji na szczeblu europejskim, co wskutek rozszerzenia UE stało się zbyt skomplikowane Aby traktat mógł wejść w życie, musi zostać zatwierdzony przez wszystkie 27 państw członkowskich.

W kwestii nadzoru finansowego przywódcy państw UE zgodzili się na utworzenie europejskiego systemu mającego zapobiegać kolejnym światowym kryzysom gospodarczym. Będzie on się składał z dwóch organów: jednego − monitorującego ogólne zagrożenia systemowe dla stabilności finansowej i drugiego mającego zapewnić dobrą kondycję finansową poszczególnych przedsiębiorstw.

Rada poparła też propozycję Komisji dotyczącą szybszego wykorzystania 19 mld euro środków unijnych na zahamowanie rosnącego bezrobocia. Przywódcy państw oświadczyli, że działania na rzecz uzdrowienia gospodarki przynoszą efekty, potrzebne jednak będą dalsze kroki, aby pomóc osłabionemu sektorowi finansowemu.

Odnośnie do zmian klimatu przywódcy postanowili, że wszystkie kraje z wyjątkiem najuboższych powinny pomóc w finansowaniu walki z globalnym ociepleniem w krajach rozwijających się. Podczas szczytu wezwano także do zwiększenia wysiłków na rzecz walki z nielegalną imigracją, między innymi przez wzmocnienie kontroli granicznych.

Przewodniczący Barroso poinformował także przywódców o działaniach Komisji, które mają zapobiec przerwom w dostawach gazu ziemnego z Rosji do krajów UE i dodał, że kryzys może być kwestią tygodni, a nie miesięcy.

 

Wnioski z posiedzenia na szczycie UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki