Navigācijas ceļš

Atkal pie balsošanas urnas - 19/06/2009

Līderi pie apaļā galda sammitā © EC

ES sammita debatēs dominē Lisabonas līgums un finanšu sistēmas pārraudzība

ES līderi Īrijai deva tiesiskas garantijas attiecībā uz valsts suverenitāti, tādējādi paverot ceļu uz otro Īrijas balsojumu par Lisabonas līgumu.

Sanākot pirmo reizi pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām jūnija sākumā, valstu vadītāji arī izvirzīja priekšsēdētāju Barrozu DeutschEnglishfrançaisportuguês Komisijas vadīšanai otru pilnvaru termiņu un vienojās finanšu nozari pārraudzīt ES līmenī.

Līderi diskutēja arī par ekonomikas atveseļošanas centieniem, nelegālo imigrāciju un gatavošanos Kopenhāgenā gaidāmajai starptautiskajai konferencei par klimata pārmaiņām.

Turklāt ES atkārtoti pieprasīja atbrīvot Mjanmas opozīcijas līderi Aunu San Su Čži, kura savu 64. dzimšanas dienu pavadīja apcietinājumā.

Īrija saņēma tiesiski saistošas garantijas, ka līgums neierobežos tās militāro neitralitāti un nepārkāps tās tiesības noteikt nodokļus un politiku attiecībā uz ētikas jautājumiem, piemēram, abortu. Šie divi jautājumi ir vainojami negatīvajā referenduma balsojumā pagājušajā vasarā. Šīs garantijas Īrija pieprasīja kā nosacījumu vēl vienam balsojumam rudenī.

Lisabonas līguma mērķis ir vienkāršot lēmumu pieņemšanu ES, jo kopš ES paplašināšanās tā ir kļuvusi smagnēja. Lai līgums stātos spēkā, tas jāapstiprina visām 27 dalībvalstīm.

Debatēs par finanšu sistēmas pārraudzību ES līderi vienojās izveidot īpašu Eiropas sistēmu, kuras mērķis ir novērst atkārtotu pasaules ekonomikas krīzi. Paredzēts izveidot divas jaunas iestādes: vienu, kas uzraudzīs draudus visas finanšu sistēmas stabilitātei, un otru, kas uzraudzīs pareizu finanšu vadību uzņēmumu līmenī.

Sammitā arī apstiprināja Komisijas priekšlikumu nekavējoties no ES fondiem piešķirt 19 miljonus eiro, lai apturētu pieaugošo bezdarbu. Līderi atzina, ekonomikas atveseļošanas centieniem ir rezultāti, bet pasākumi jāturpina, lai palīdzētu grūtībās nokļuvušajai finanšu nozarei.

Par klimata pārmaiņām līderi vienojās, ka visām valstīm, izņemot pašas nabadzīgākās, finansiāli jāpiedalās globālās sasilšanas seku novēršanā jaunattīstības valstīs. Sammitā aicināja aktīvāk cīnīties pret nelegālo imigrāciju, tostarp nodrošināt stingrāku robežkontroli.

Priekšsēdētājs Barrozu arī iepazīstināja līderus ar to, ko Komisija dara, lai novērstu Krievijas gāzes padeves traucējumus, brīdinot, ka līdz krīzei varētu būt tikai nedēļas, ne mēneši.

 

Sammita secinājumi

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites