Navigačný riadok

Občania si zvolili nový Európsky parlament - 08/06/2009

Volebné štúdio 2009 © EC

Výzvy do budúcnosti: finančná a hospodárska kríza, Lisabonská zmluva a zmeny klímy.

Konzervatívna skupina Európskej ľudovej strany si zachovala svoje postavenie najväčšieho zoskupenia v Európskom parlamente. Výsledky volieb zo 4. až 7. júna ukázali, že stredopravé strany si významne polepšili v časti najväčších štátov EÚ vrátane Francúzska, Talianska, Španielska a Poľska.

Skupina socialistov stratila časť kresiel, ale udržala sa na druhom mieste s dostatočným náskokom pred liberálnymi demokratmi (ALDE). Zelení získali nové poslanecké kreslá a znížili tak odstup od tretích liberálnych demokratov.

736-členný parlament bude rozhodovať o novej Európskej komisii a v prípade, že Íri schvália Lisabonskú zmluvu v opakovanom referende koncom tohto roka, aj o nových úlohách predsedu Európskej rady a vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci.

Poslanci EP sa budú takisto spolupodieľať na smerovaní rokovaní o medzinárodnej dohode o zmenách klímy. Medzi úlohy parlamentu na nasledujúce obdobie patrí aj schválenie nového regulačného rámca pre finančný sektor v záujme prevencie ďalšej krízy.

Hlasovať vo voľbách mohlo takmer 388 miliónov občanov. Volebná účasť nedosiahla 44 % a bola nižšia ako v predchádzajúcich voľbách.

Predseda Komisie Barroso poďakoval voličom za to, že svojím hlasom prejavili svoj názor na politické smerovanie EÚ do budúcnosti, a dodal: „Vo všeobecnosti sú výsledky neodškriepiteľným víťazstvom pre strany a kandidátov, ktorí podporujú európsky projekt a želajú si, aby Európska únia prinášala politické odpovede na každodenné problémy občanov“.

 

Európske voľby 2009 – podrobné výsledky

Európsky parlament: budúce výzvy

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy