Cesta

Občané zvolili nový Evropský parlament - 08/06/2009

Poslanci EP sledují průběžné výsledky voleb © ES

Úkoly nového Parlamentu: finanční a hospodářská krize, Lisabonská smlouva a změna klimatu.

Konzervativní Evropská lidová strana si uchovala svou pozici největší politické frakce v Evropském parlamentu. Výsledky voleb ze 4.–7. června ukazují, že středo-pravicové strany si výrazně polepšily v některých velkých zemích EU, jako třeba ve Francii, Itálii, Španělsku a Polsku.

Socialisté si pohoršili, ale i tak zůstávají na druhém místě, výrazně před svobodnými demokraty. Pár nových křesel získali zelení a snížili tak náskok svobodných demokratů.

Nový Parlament se 736 poslanci bude spolurozhodovat o příštím složení Evropské komise, a pokud bude do konce roku schválena Lisabonská smlouva ve druhém irském referendu, tak také o nové roli prezidenta a šéfa zahraniční politiky EU.

Poslanci Evropského parlamentu se budou také podílet na rozhodování o mezinárodní smlouvě o globálním oteplování. Mezi úkoly, které na Parlament v příštích měsících čekají, patří rovněž schválení nového finančního předpisu, jenž by měl zabránit dalším krizím.

Právo volit mělo okolo 388 milionů lidí. K urnám se dostavilo necelých 44 % z nich, tedy méně než v předcházejících volbách.

Předseda Komise José Manuel Barroso poděkoval voličům, že vyjádřili své názory na politickou budoucnost EU. „Celkově jsou výsledky nepopíratelným vítězstvím těch stran a kandidátů, kteří podporují evropský projekt a chtějí, aby Evropská unie ve své politice reagovala na každodenní problémy občanů,“ uvedl.

 

Podrobné výsledky evropských voleb 2009

Úkoly nového Evropského parlamentu

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy