Navigačný riadok

Voľby do Európskeho parlamentu sa týkajú všetkých 500 miliónov občanov - 02/06/2009

Volebný plagát © EK

Od 4. do 7. júna bude mať 375 miliónov oprávnených voličov z 27 členských štátov príležitosť rozhodnúť o budúcnosti Európy. Pri voľbe kandidátov im pomáha množstvo informačných zdrojov.

Výsledok európskych volieb, ktoré prebehnú od 4. do 7. júna, bude počas nadchádzajúcich 5 rokov ovplyvňovať životy takmer pol miliardy Európanov.

Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso vyzýva občanov k čo najväčšej účasti na voľbách, v ktorej môžu vyjadriť svoj názor. Jeho odkaz si môže pozriet na tomto videoblogu DeutschEnglishfrançaisportuguês.

Vo voľbách ide o veľa, pretože Európsky parlament bude po voľbách v rámci svojich právomocí riešiť mimoriadne dôležité otázky – od energetického zásobovania cez reguláciu finančných trhov až po možnosti zosúladenia pracovného a rodinného života.

Parlament zohráva dôležitú úlohu aj počas tvorby právnych textov a kontrole európskych inštitúcií. Poslanci Európskeho parlamentu priamo zastupujú občanov.

Aby sa voliči mohli čo najlepšie rozhodnúť, majú k dispozícii množstvo informačných zdrojov. Napríklad na stránkach Európskeho parlamentu nájdete všetkých kandidátov z jednotlivých krajín a na stránke Europarltv si môžete pozrieť volebné spoty. Okrem toho sa na sociálnych sieťach ako Facebook alebo Twitter objavujú každý deň nové informácie o voľbách a súvisiace názory občanov.

Výsledky volieb budú oznámené 7. júna v priamom prenose zo sídla Európskeho parlamentu, ktorý sa začne o 22. hodine.

Zdá sa, že je všetko pripravené na to, aby voliči vyjadrili svoj hlas. Na Slovensku budú eurovoľby 6. júna. Príďte a hlasujte o tom, akú Európu chcete mať!

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy