Ścieżka nawigacji

Eurowybory – zwycięzcy będą reprezentować 500 mln obywateli - 02/06/2009

Plakat wyborczy © CE

W dniach 4–7 czerwca 375 mln obywateli 27 państw UE zadecyduje o przyszłości Europy. W wyborze kandydata ma im pomóc wiele udostępnionych w ostatnim czasie źródeł informacji.

Wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 4–7 czerwca, wpłyną na to, jak będzie się kształtować w ciągu następnych pięciu lat przyszłość 500 mln obywateli europejskich.

Przewodniczacy Komisji Europejskiej José Manuel Barroso nawoluje do zabierania glosu poprzez liczny udzial w wyborach. Przemówienie na ten temat mozna obejrzec na jego wideoblogu DeutschEnglishfrançaisportuguês.

Wyniki wyborów będą mieć duże znaczenie, gdyż wyłonieni w nich eurodeputowani będą musieli zająć się tak ważnymi tematami, jak dostawy energii, regulacja rynków finansowych czy też równowaga między życiem zawodowym a prywatnym.

Parlament odgrywa zasadniczą rolę w procesie opracowywania tekstów prawnych oraz kontrolowania działalności instytucji. Europosłowie reprezentują interesy obywateli, przez których też są bezpośrednio wybierani.

W wyborze kandydata, na którego będziemy chcieli oddać głos, mogą nam pomóc różne źródła informacji: na stronie Parlamentu Europejskiego znajdziemy nazwiska wszystkich kandydatów w podziale na kraje, zaś na stronie Europarltv zamieszczono nagrania wideo ze spotami kampanii wyborczych. Każdego dnia wiele informacji i wypowiedzi na temat europejskich wyborów zamieszczają też serwisy społecznościowe.

Wyniki wyborów będą podawane w niedzielę 7 czerwca od godziny 22.00 podczas transmisji na żywo z sali obrad plenarnych Parlamentu Europejskiego.

Wszystko zostało przygotowane w taki sposób, aby obywatele mogli rzeczywiście zabrać głos. Aby mieć swój udział we współtworzeniu Europy, wystarczy udać się do urn w dniach 4–7 czerwca 2009 r.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki