Ścieżka nawigacji

Relacja Komisji z ostatnich osiągnięć - 28/05/2009

Komisarze siedzący za stołem na sali obrad © EC

Działania dotyczące gospodarki i zmian klimatycznych należą do sukcesów władzy wykonawczej UE

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego Komisja podsumowuje dokonania UE w czasie ostatnich pięciu lat. Jednym z większych sukcesów było ponowne zjednoczenie Europy, które było możliwe dzięki rozszerzeniom UE w latach 2004 i 2007.

„Europa udowodniła, że jest silniejsza i może efektywnie funkcjonować z 27 państwami członkowskimi”, powiedział przewodniczący KE José Manuel Barroso, wzywając Europejczyków do głosowania w wyborach odbywających się między 4 a 7 czerwca. „Teraz obywatele Europy mają czas na wyrażenie swoich poglądów w sprawie przyszłości.”

W czasie kryzysu gospodarczego UE odegrała kluczową rolę w przywracaniu stabilności rynków finansowych i zdolności kredytowej. Komisja była pierwszą międzynarodową instytucją, która stworzyła wiarygodny plan naprawczy.

UE kierowała działaniami – w Europie i na świecie – na rzecz wzmocnienia przepisów w zakresie nadzoru nad systemem finansowym, co uznano za konieczne dla odbudowy zaufania do tego systemu i zapobiegania ponownym kryzysom w przyszłości.

W czasie kadencji przewodniczącego José Manuela Barroso europejscy prawodawcy i przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie ponad 470 propozycji aktów prawnych autorstwa Komisji. Obejmują one między innymi przełomowy pakiet przepisów prawnych English w zakresie walki ze zmianami klimatu i promowania czystej energii.

Europa jako lider w walce z globalnym ociepleniem utorowała drogę dla największego na świecie międzynarodowego rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, będąc przykładem dla innych państw, które rozważają teraz wprowadzenie podobnych systemów handlu emisjami.

Prawa konsumentów były priorytetem obecnej Komisji. Jej działania zapewniły pasażerom większe prawa w transporcie publicznym i obniżenie stawek opłat za usługi telefonii komórkowej.

W celu zwiększenia konkurencyjności Europy na świecie, władza wykonawcza UE opowiadała się za reformą gospodarczą i reformą rynku pracy. Efektem reformy jest na przykład uproszczenie europejskiego prawodawstwa, z którego usunięto 5 tys. stron. Oczekuje się również, że zgodnie z założeniami do 2012 r. o 25 proc. zmniejszą się formalności administracyjne, które muszą wypełniać przedsiębiorstwa.

„Komisja pokazała, że jej działalność jest w stanie zapewnić obywatelom europejskim znaczące korzyści“, powiedział José Manuel Barroso.

Przeczytaj literatura .

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki