Navigačný riadok

Európa ťa chce počuť - 11/05/2009

EÚ spája sily s hudobným kanálom MTV v kampani, ktorá má pritiahnuť mladých ľudí k volebným urnám.

Podľa výsledkov nového prieskumu majú mladí ľudia v porovnaní s ich rodičmi malý záujem o júnové voľby do Európskeho parlamentu. Tento trend bol zrejmý už z účasti na voľbách v roku 2004, keď počet mladých ľudí do 25 rokov predstavoval iba 40 %, pričom celková účasť na voľbách bola 48 %.

MTV vysiela na 168 kanáloch svojej medzinárodnej siete sériu reklamných spotov, ktoré propagujú volebnú kampaň. V rámci nej mladí ľudia vešajú hudobné reproduktory na Big Ben v Londýne, Eiffelovku v Paríži a Koloseum v Ríme. A čo tým chcú povedať? Že ak odovzdáte svoj hlas vo voľbách, budú vás počuť.

„Mladí ľudia sú budúcnosťou Európskej únie. Potrebujeme ich myšlienky a ich aktívnu účasť. Oni zas potrebujú vedieť, že ich hlas má váhu“, povedala komisárka pre komunikáciu Margot Wallströmová. O tom hovorí aj slogan kampane: Európa, počuješ ma?

Európsky parlament má dnes omnoho viac právomocí (vrátane rozhodovania o rozpočte) ako v roku 1979, keď sa konali prvé voľby. Ale účasť voličov, ktorá pri prvých voľbách dosiahla 62 %, neustále klesá. Tohtoročná kampaň sa snaží tento trend zvrátiť, a preto zdôrazňuje, že voľby sú skôr o našom „rozhodnutí“ ako o „občianskej povinnosti“, na ktorú sa apelovalo pri minulých voľbách.

Mladí ľudia môžu vyjadriť svoje túžby a názory prostredníctvom osobitnej webovej stránky, na ktorú môžu prispieť aj prostredníctvom služby Twitter.

Voľby 736 členov parlamentu sa konajú 4. až 7. júna v každom členskom štáte EÚ.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy