Cesta

Jak dostat mladé lidi k volbám - 11/05/2009

Hudební stanice MTV se zapojí do kampaně EU, která má motivovat mladé lidi k účasti ve volbách.

Podle posledního průzkumu nemají mladí lidé o červnové volby do Evropského parlamentu takový zájem jako jejich rodiče. Tak tomu bylo již v minulých volbách v roce 2004, kterých se zúčastnilo pouze 40 % voličů ve věku do 25 let, přičemž celková volební účast dosáhla 48 %.

Hudební stanice MTV vysílá k propagaci voleb několik reklamních spotů na 168 kanálech své mezinárodní sítě. Ve spotech mladí lidé zavěšují hudební reproduktory na Big Ben v Londýně, Eiffelovu věž v Paříži a Koloseum v Římě. Co tím chtějí říct? Že vhozením volebního lístku mohou dosáhnout toho, že budou vyslyšeni.

„Mladí lidé jsou budoucností Evropské unie. Potřebujeme jejich nápady i jejich aktivní zapojení. Musí vědět, že jejich hlas je důležitý,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová. A podle toho zní také slogan kampaně: Slyšíš mě, Evropo?

Evropský parlament má dnes mnohem více pravomocí, než tomu bylo při prvních volbách v roce 1979. Významně se například podílí na rozhodování o rozpočtu. Avšak volební účast, která při prvních volbách činila 62 %, se stále snižuje. Letošní kampaň se snaží tento trend zvrátit, a proto zdůrazňuje, že při volbách činíme vlastní „rozhodnutí“ a neplníme tak jen dříve podtrhovanou „občanskou povinnost“.

Kampaň má rovněž své internetové stránky, kde se mladí lidé mohou vyjádřit k situaci a vyslovit svá přání, dokonce i prostřednictvím služby Twitter.

Volby do Evropského parlamentu, v nichž se zvolí 736 poslanců, se letos konají ve dnech 4.–7. června ve všech 27 členských zemích EU.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy