Navigācijas ceļš

Vecāka gadagājuma vīrietis un sieviete darbojas ar trenažieriem © EC

2009. gada ziņojums — Eiropa risina sabiedrības novecošanas jautājumu, bet lejupslīde dara savu

Pēdējo mēnešu laikā ES dalībvalstis savā ekonomikā ir iepludinājušas vairākus miljardus eiro, lai stabilizētu finanšu sistēmu un pastiprinātu izaugsmi. Valdības piekrīt, ka cīņa pret pēdējā laikā vissmagāko lejupslīdi prasa izdevumus, bet rezultātā dažās valstīs, kuras jau bija gandrīz izkļuvušas no mīnusiem, ir strauji palielinājies budžeta deficīts.

Pēc ES ekonomikas lietu komisāra Hoakina Almunjas domām, novecošanas problēmu nebūs viegli risināt lejupslīdes laikā. Tomēr viņš uzskata, ka to var izdarīt, ja ir labi pārdomāta politika, kura ļauj racionalizēt sociālos izdevumus, palielināt ražīgumu, uzlabot izglītību un paaugstināt nodarbinātības līmeni.

Ziņojumā par novecošanas jautājuma risināšanu Komisija norāda, ka tad, kad ekonomika sāks atlabt, ES valstu valdībām pirmām kārtām būs jāsamazina budžeta deficīts.

Pēc piecdesmit gadiem sabiedrība būs daudz vecāka, bet skaitliski tikai nedaudz lielāka. Sagaidāms, ka vidējais vecums, kas šobrīd ir ap 40, palielināsies aptuveni līdz 48 gadiem, jo cilvēki dzīvo ilgāk, dzimstība ir mazāka un palēninās migrācija. Tas nozīmē, ka no sarūkošās darbspējīgās iedzīvotāju daļas iegūs mazākus ieņēmumus un būs lielāki izdevumi pensijām, veselības aprūpei un vecu cilvēku ilgtermiņa aprūpei.

Ja ES turpinās ieturēt pašreizējo kursu, valstu finanses ļoti cietīs. Saskaņā ar iepriekš minēto ziņojumu, līdz 2060. gadam izdevumi, kas saistīti ar veco cilvēku skaita pieaugumu, pieaugs vidēji par 4,7% no IKP. Līdz tam laikam uz katru cilvēku, kam būs pāri 65, būs tikai divi strādājošie (vecumā no 15 līdz 64 gadiem) pašreizējo četru vietā.

Tas ir tikai vidējais rādītājs ES. Tendences ļoti atšķiras — dažās ES valstīs ar vecumu saistītie tēriņi, īpaši pensijām, ir daudz lielāki. Izšķiroši būs turpmākie gadi, neilgi pirms sāks pensionēties “bērnu buma” paaudze. “Vēl ir iespēja,” teikts ziņojumā.

Taču vajadzīgas turpmākas reformas pensiju un citās veco ļaužu atbalsta sistēmās, un vecie cilvēki jānodarbina ilgāk. Ziņojumā norādīts, ka 60 gadu vecumā nodarbināti ir tikai aptuveni 50% cilvēku.

2009. gada ziņojums par novecošanu English

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites