Cesta

Starší muž a žena cvičí ve fitness centru © ES

Zpráva o stárnutí obyvatelstva 2009: EU se snaží vypořádat s problémem stárnoucího obyvatelstva, ale recese může situaci zhoršit.

V posledních několika měsících napumpovaly země EU do svých ekonomik miliardy eur, aby stabilizovaly finanční systém a podpořily růst. Členské státy souhlasí s tím, že tyto výdaje jsou nezbytné k tomu, aby mohly bojovat s nejhorším hospodářským propadem za několik posledních desetiletí. Vzrostly tím však deficity zrovna v době, kdy se některé země začaly dostávat ze zadluženosti, což je pro řešení důsledků stárnutí obyvatelstva velmi důležité.

Zabývat se problémem stárnoucího obyvatelstva v době recese nebude jednoduché, uvedl evropský komisař pro hospodářské záležitosti Joaquín Almunia. Věří však, že toho lze dosáhnout správnými politickými rozhodnutími, jež by podpořila účinné sociální výdaje, zvýšenou produktivitu, lepší vzdělávání a vyšší zaměstnanost.

Hlavně však musí členské státy snížit rozpočtový schodek, jakmile se ekonomika odrazí ode dna, uvedl komisař ve sdělení ke zprávě o stárnutí obyvatelstva.

Za 50 let bude obyvatelstvo mnohem starší než dnes, ale jeho počet se zvýší jen nepatrně. Průměrný věk vzroste z dnešních 40 let na 48, protože lidé se dožívají vyššího věku, porodnost klesá a migrace se zpomaluje. To znamená, že klesající počet obyvatel v produktivním věku bude do státního rozpočtu přispívat méně, avšak výdaje na důchody, zdravotní péči a dlouhodobou péči pro seniory se budou zvyšovat.

Pokud bude EU pokračovat v současném kurzu, bude tlak na veřejné finance sílit. Podle zprávy vzrostou do roku 2060 kvůli rostoucímu počtu důchodců výdaje v průměru o 4,7 % HDP. V té době budou na každou osobu starší 65 let jen dvě osoby v produktivním věku (15–64 let), místo současných čtyř.

To však platí jen v průměru pro celou EU. Populační trendy se mezi jednotlivými zeměmi velmi liší a některé státy čelí mnohem většímu nárůstu sociálních výdajů, zejména na důchody. Nejdůležitějších bude příštích několik let, než začnou silné populační ročníky odcházet do důchodu ve velkém. „Ještě stále existuje jiskra naděje,“ uvádí se ve zprávě.

Je však nutné, aby byly provedeny další reformy penzijních a sociálních systémů a aby lidé pracovali déle. Podle zprávy je v současné době zaměstnáno přibližně jen 50 % občanů ve věku 60 let.

Zpráva o stárnutí obyvatelstva 2009 English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy