Navigačný riadok

Kreativita – kľúč k zdravému hospodárstvu - 26/03/2009

Rotujúce disky základných farieb v starom dvore © WALD Press, fotografka Radka Dubanská

Európsky rok tvorivosti a inovácie je v plnom prúde. Vedúce osobnosti varujú pred znižovaním investícií do výskumu a vývoja v čase krízy.

Dôležitosť tvorivosti a inovácie pre osobný, sociálny a hospodársky rozvoj je v hlavnou témou tohtoročného Európskeho roka English.

Významné osobnosti bola menované za vyslancov English Európskeho roka tvorivosti a inovácie. Ich úlohou je zvyšovať povedomie verejnosti o tejto iniciatíve. Nájdeme medzi nimi tanečných choreografov, profesorov, umelcov, architektov, vedcov a generálnych riaditeľov veľkých spoločností.

Na svojom prvom stretnutí v januári vyslanci varovali, že zníženie financovania výskumu a vývoja z dôvodu súčasnej krízy by bolo veľkou chybou. Fínsko prekonalo recesiu na začiatku 90-tých rokov práve vďaka zvýšeniu investícii do výskumu a vývoja a udržaniu financovania vzdelávania.

V Bruseli sa počas roka uskutoční séria šiestich debát English o hlavných témach súvisiacich s tvorivosťou a inováciami. Počas nedávnej debaty sa diskutovalo o nápadoch zameraných na vytvorenie prostredia, v ktorom sa tvorivosť a inovácie môžu naplno rozvinúť. Ďalšia debata sa bude zaoberať budúcnosťou vzdelávania v Európe.

Európsky rok však nie je len o debatovaní. Na budúci týždeň sa v Bruseli otvorí putovná výstava českého umelca Petra Nikla Orbis Pictus English. Výstava sa pomocou špeciálne vytvorených nových hudobných nástrojov snaží o vytvorenie komunikačných kanálov, ktoré premosťujú národnosti, spoločenské triedy a náboženstvá.

Pripravuje sa aj manifest tvorivosti a inovácie v Európe English, ktorý by mal ponúknuť inšpiráciu pre ďalšie aktivity, ktoré budú prebiehať aj po uplynutí Európskeho roka.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy