Ścieżka nawigacji

Kreatywność kluczem do zdrowej gospodarki - 26/03/2009

Obracające się tarcze w kolorach podstawowych na zniszczonym podwórzu © WALD Press, zdjęcie: Radka Dubanská

Podczas gdy Europejski Rok Kreatywności i Innowacji ruszył pełną parą, znane osobistości ostrzegają przed oszczędzaniem na badaniach i rozwoju w dobie kryzysu.

Rok 2009, który ogłoszono Europejskim Rokiem Kreatywności i Innowacji English, ma uświadomić nam wszystkim, jak ważne dla rozwoju osobistego, społecznego i gospodarczego są kreatywność i innowacje.

W tym celu różne znane postacie zgodziły się pełnić rolę ambasadorów English promujących te wartości. Wśród nich znaleźli się m.in. choreografowie tańca, profesorowie, artyści, architekci, naukowcy oraz dyrektorzy dużych firm.

Na swoim pierwszym spotkaniu, które odbyło się w styczniu, ambasadorowie ostrzegli przed oszczędzaniem na badaniach i rozwoju w dobie kryzysu. Na przykład Finlandia poradziła sobie z recesją we wczesnych latach 90. dzięki zwiększeniu inwestycji w badania i rozwój oraz utrzymaniu wydatków na edukację na stałym poziomie.

W ciągu tego roku w Brukseli odbędzie się sześć debat English na najważniejsze tematy związane z kreatywnością i innowacjami. Ostatnio dyskutowano nad stworzeniem idealnych warunków dla rozwoju kreatywności i innowacyjności. Kolejna debata dotyczyć będzie przyszłości edukacji w Europie.

Jednak inicjatywy podejmowane w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji wykraczają poza te dyskusje. W przyszłym tygodniu w Brukseli odbędzie się inauguracja objazdowej wystawy Orbis Pictus English autorstwa czeskiego artysty Petra Nikla. Za pomocą specjalnie skonstruowanych nowych instrumentów muzycznych artysta stara się stworzyć kanały komunikacji łączące różne narodowości, grupy społeczne i religie.

Rozpoczęły się również prace nad stworzeniem manifestu na rzecz kreatywności i innowacji w Europie English, który ma stanowić inspirację dla działań w przyszłości.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki