Cesta

Pro zdravou ekonomiku je důležitá i tvořivost - 26/03/2009

Rotující disky základních barev na zchátralém nádvoří © WALD Press, foto: Radka Dubanská

V rámci Evropského roku tvořivosti a inovací varují odborníci, že i přes probíhající krizi by se neměly snižovat výdaje na výzkum a vývoj.

Letošní Evropský rok English se zaměřuje na důležitost tvořivosti a inovací pro osobní, sociální a ekonomický rozvoj.

Významné osobnosti byly jmenovány vyslanci English Evropského roku tvořivosti a inovací. Jejich úkolem je zvyšovat informovanost lidí o této iniciativě. Patří mezi ně choreografové, vysokoškolští profesoři, umělci, architekti, vědci a ředitelé velkých podniků.

Na svém prvním setkání v lednu vyslanci varovali, že by bylo velkou chybou snížit kvůli současnému hospodářskému poklesu výdaje na výzkum a vývoj. Finsko překonalo na začátku 90. let 20. století hospodářskou krizi právě zvýšením investic do výzkumu a vývoje a udržením výdajů na školství.

Během tohoto roku se bude v Bruselu konat šest diskuzí English o hlavních tématech týkajících se tvořivosti a inovací. Během svého posledního setkání hovořili vyslanci o možnosti vytvořit prostředí, ve kterém by se mohla tvořivost a inovace rozvíjet. Příští diskuze bude věnována budoucnosti vzdělávání v Evropě.

Evropský rok tvořivosti a inovací však nejsou jen diskuze. Příští týden bude v Bruselu otevřena putovní výstava Orbis Pictus English českého umělce Petra Nikla. Jejím účelem je zprostředkovat komunikaci mezi různými národnostmi, společenskými třídami a náboženskými vyznáními za využití nových, speciálně vytvořených hudebních nástrojů.

Pracuje se rovněž na manifestu pro tvořivost a inovace v Evropě English, který by měl inspirovat k dalším aktivitám v této oblasti i v příštích letech.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy