Ścieżka nawigacji

Rzecznik Praw Obywatelskich w służbie obywateli - 16/03/2009

Nikiforos Diamandouros, Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich © EC

Dzięki nowej stronie internetowej nasze skargi szybciej trafią do właściwych władz.

Jeżeli uważamy, że instytucje unijne popełniły błąd lub złamały obowiązujące je przepisy, możemy zwrócić się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie sprawy w naszym imieniu.

Rzecznik może bowiem wyjaśniać sprawy dotyczące nieuczciwego traktowania, dyskryminacji, nadużycia władzy, nieudostępniania informacji, nieuzasadnionych opóźnień lub niedopełnienia odpowiednich procedur.

Z reguły rzecznikowi udaje się znaleźć rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony. Jeżeli jednak instytucja UE nie postąpi według zaleceń rzecznika, może on skierować sprawę do Parlamentu Europejskiego, który może w razie konieczności podjąć odpowiednie działania polityczne.

Co ciekawe, zaledwie 3 tys. skarg, jakie corocznie wpływają do biura rzecznika, rzeczywiście dotyczy spraw wchodzących w zakres jego kompetencji. Rozpatrzeniem innych zajmują się organy krajowe i regionalne. Dlatego stworzono nową, interaktywną stronę internetową, która pomoże znaleźć właściwy organ. Pozwoli to zaoszczędzić czas i pieniądze oraz uniknąć rozczarowania w przypadku odrzucenia skargi z powodu skierowania jej do niewłaściwych władz.

Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga rozwiązywać sprawy sporne. Nie dawno interweniował na przykład w sprawie odrzucenia zgłoszenia na staż w Komisji. Kandydatka z Portugalii wniosła skargę z uwagi na to, że jej zgłoszenie zostało odrzucone, motywując to tym, że jej wcześniejsze doświadczenie w instytucjach UE nie przekraczało sześciu tygodni, czyli spełniało wymogi stawiane kandydatom. Rzecznik wystąpił więc w tej sprawie z wnioskiem do Komisji, która wyjaśniła, że doświadczenia poniżej jednego miesiąca nie trzeba zgłaszać, a następnie przyjęła zgłoszenie.

Rzecznika wybiera Parlament Europejski na pięcioletnią kadencję – aktualnie funkcję tę pełni Nikiforos Diamandouros. Należy on do Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Obywatelskich, działającej w 31 krajach Europy.

Inne informacje na temat Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki