Navigačný riadok

Kariéra v inštitúciách EÚ - 05/03/2009

Map of Europe super-imposed over a crowd of people ©EC

Začala sa revízia postupov pre výber zamestnancov verejnej správy.

Chceli by ste pracovať pre Európsku úniu? Pred tým, ako vyplníte prihlášku, si možno radi vyskúšate jeden z testov, ktoré ponúka Európsky úrad pre výber pracovníkov (EPSO).

Testy nájdete na nových webových stránkach EPSO DeutschEnglishfrançais, spoločne so zjednodušeným prihlasovacím formulárom a prístupom k on-line poradenstvu. Po prvýkrát sú takisto dostupné oznámenia o pripravovaných výberových konaniach v 23 úradných jazykoch EÚ.

Vynovené webové stránky sú prvým krokom v ťažiskovom úsilí o zlepšenie spôsobu, ktorým EÚ uskutočňuje nábor pracovníkov. EPSO dúfa, že zmenou metód sa podarí zrýchliť postup prihlasovania a samotného výberu a prijímania uchádzačov so širokým spektrom zručností a skúseností.

Každoročne sa o pozície v európskej verejnej službe uchádzajú desiatky tisíc ľudí. Ide o tlmočníkov, prekladateľov, právnikov, asistentky a administrátorov. Výberový proces je odrádzajúci – na jeho začiatku uchádzači absolvujú súbor testov – a môže trvať jeden alebo dva roky. Mohlo by to znechutiť uchádzačov a znevýhodniť inštitúcie EÚ ako možného zamestnávateľa.

„Uvedomujeme si, že o najlepších sa vedie tuhý boj, a preto sme si predsavzali, že proces urýchlime a zefektívnime a že sa viac zameriame na úsilie o prilákanie a výber ľudí,“ vysvetľuje riaditeľ EPSO David Bearfield.

Výberové testy sa momentálne prerábajú. Od roku 2010 sa kandidáti nebudú musieť toľko sústrediť na memorovanie záplavy všeobecných údajov a štatistík o histórii EÚ. Oveľa dôležitejšia bude ich schopnosť ukázať svoje odborné znalosti a skúsenosti. Časový rozvrh výberových konaní sa zmení a skráti, takže sa budú opakovať v ročných cykloch. Takisto sa celý proces zredukuje na 5 až 9 mesiacov.

Spoznajte kariéru v EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy